Post Author Avatar
Erhan Güven
Sağlık Bakanlığı - Yazar
Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki uzay insanları VEGGIE isimli "sebze ve bitki yetiştirme" donanımını denemeye başladılar.

20 Temmuz Pazartesi başlayan VEG-01 doğrulama testi gereğince, "Uzayda 1 Yıl" programı çerçevesinde Mart ayında istasyona ulaşan Scott Kelly tarafından fotoğraflanan ve su verilen sistemin sorumluluğu 24 Temmuz Cuma'dan itibaren Kjell Lindgren'e geçecek.

VEGGIE, "ekim yastıkları" içindeki bitkilere ışık ve besin desteği sağlayarak düşük maliyetli bir üretim sistemi oluşturuyor. Işık kaynağı olarak kırmızı, mavi ve yeşil LED kullanılan düzenekten elde edilecek bilgilerin, dünya üzerinde kitlesel bir tarımsal üretime katkıda bulunması, su gibi değerli kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunması öngörülüyor. Böylece uzayda yapılmış çalışmaların ortalama bir dünya vatandaşına fayda sağlaması hedefleniyor. Sistemin geliştirilmesi ile VEGGIE'nin, uzun uzay yolculuklarında uzay insanlarını oyalayıcı ve rahatlatıcı bir bahçe aktivitesi haline dönüşmesi, hatta tüketecekleri bazı gıdaları üretebilecekleri bir ortam olması umut ediliyor. Bu aşama testlerin birincil hedefi üretilen sebzelerin tüketim amaçlı güvenliklerini araştırmak olduğu belirtiliyor.


Kaynak: http://www.nasa.gov/image-feature/testing-hardware-for-growing-plants-and-vegetables-in-space
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/news/veggieKaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir