Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Çağın hastalığı kanser üzerinde sayısız araştırma yapılmakta ve sayısız bulgu sürekli birikmektedir. Milyarlarca dolar bu hastalığın hem erken teşhisine hem de tüm fazlarında tedavisine katkıda bulunmak için harcanmaktadır. Tedavi konusunda çoğunlukla elimiz boş döndüğümüzü düşünürsek ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu anlarız. Ne var ki direkt olarak kanser çalışmalarının dışında da kanser ile ilgili bir takım bilgilere erişilebiliyor.

Kırık bir kemiği x-ray altında incelerken tümör bulmak gibi bazı kazara gerçekleşen bulgular tıpta hiç de yeni bir şey değil. Ama bu iş fetüs hastalıklarına bakarken annede kanser bulmaya kadar varmış görünüyor. Yeni bir fetal genetik görüntüleme ve haritalama testi bu senaryoyu gerçek yaptı. Geçtiğimiz hafta La Jolla Kaliforniya'da yapılan Genomik Tıp'ın Geleceği konferansında yapılan bir sunumda bilimciler birbirinden bağımsız vak'alarda 40 ayrı annede kanser teşhis etti. Bunlardan 26'sı yine tamamen tesadüfi bir şekilde fark edildi.

Fetüslerin ne tip hastalıklara sahip olduğunu veya olabileceğini tahmin edebilmek için genetik görüntüleme farklı yöntemlerle de olsa son yıllarda ciddi oranda uygulanmaktadır. Bu görüntüleme genellikle fetüsten alınan bir epitel hücresinin genlerini haritalama ve görüntüleme şeklinde yapılmaktadır. Buradan sağlanan bilgi yeni doğacak olan yavrunun neredeyse tüm özelliklerini ve hastalıklarını doğmadan tahmin etmeye yaramaktadır. Bunun dışında da bu yöntemler yine fetal dönemde henüz anne karnındayken sahip olduğu veya geçirdiği hastalıkları da teşhis etmeye yaramaktadır. Anne sağlığı için de bu görüntülemeler son derece önem arz etmektedir.

Şimdilik hiç kimse gerçekten bu testlerin  ; özellikle kanser teşhis etme noktasında ; tutarlılığının ne düzeyde olduğunu bilemiyor.Bunun dışında da legal ve etik sorunlar da bulunuyor. Gerçekten tutarlılık bulunsa bile uygulanabilecek mi şimdiden kestirmek zor..

 

Referans  :   Sciencemag
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir