Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Kansas Eyalet Üniversitesi Veteriner Hekimlik Fakültesi araştırmacıları, geçtiğimiz haftalarda yayımladıkları bir makalede sadece kedigilleri etkileyen ve ölümcül sonuçlar doğuran FIP (İng. Feline Infectious Peritonitis) hastalığının antiviral tedavisinde başarıya ulaştıklarını açıkladılar. Ekip, uygulama sonucunda virüsün çoğalmasının durdurulduğunu ve hastalığın ilerlemesinin önüne geçildiğini belirtiyor. FIP hastalığına "Kedigil koronavirüsü" (İng. Feline coronavirus) olarak adlandırılan bir virüs neden oluyor.

Aslında kedigil koronavirüsünün çeşitli türleri var ve çoğu nispeten zararsız. Fakat koronavirüslerin küçük bir yüzdesi, kedi vücudunda mutasyona uğrayarak FIP haline gelebiliyor. FIP'i ölümcü kılan, kedinin bağışıklık sisteminin virüsün bu mutant biçimine verdiği tepki oluyor. Dolayısıyla, bağışıklık aracılı olan bu hastalıkla başetmek için bilimciler viral replikasyon üzerine gitmeye karar vermiş.


FIP hastalığının iki türü var: Islak FIP ve kuru FIP. Koronavirüs FIP tipine evrilir evrilmez, genellikle hastalığın ıslak biçimi görülüyor. Karında su birikiyor, ateş çıkıyor, sarılık ve kilo kaybı baş gösteriyor. Durumu teşhis etmek çoğu zaman güç ve geç kalınmış olarak gerçekleşiyor. Bunda kedilerin kendilerini ne kadar kötü hissettiklerini belli etmemek konusundaki yeteneklerinin de payı olsa gerek. 

Kırmızı ile gösterilen antiviral bileşik, koronavirüs proteazına bağlanıyor. Koronavirüs proteazı, virüsün çoğalmasında önemli rol oynuyor. Antiviral bileşik aktif bölgeye bağlanarak, viral proteazın işleyişini engelliyor ve virüsün çoğalmasını durduruyor.
(Telif: Kansas State Üniversitesi)

Şimdiye kadar FIP'in tedavisi yoktu ve bu belirtiler başladıktan kısa bir süre sonra ölüm kaçınılmaz oluyordu. Kansas ekibi, bir antiviralin FIP'in ilerleyişini durdurup, süreci geri çevirebilme olasılığının açıklığa kavuşmamış olduğunu ve gerçekleştirdikleri çalışma sonucunda tam olarak bunu başardıklarını ifade ediyorlar.

Deneye katılan FIP hastası kedilerin, 20 günlük bir antiviral tedavinin ardından iyileşerek, eski sağlıklarına kavuştuklarını ekliyorlar. Ekip lideri Yunjeong Kim şöyle anlatıyor:

"FIP'in ileri klinik evresindeki laboratuvar kedilerinin başarılı tedavisine ilişkin ilk deneysel kanıtı sunduk. Antiviral tedavinin, tedavi edilmediği takdirde ölüme götüreceği kesin olan bir evresinde, kedilerin bütünüyle iyileşmesini sağladığını ortaya koyduk." Araştırmadan elde edilen bulguların, insanlar da dahil olmak üzere hayvanlar aleminin diğer üyelerinde görülen benzeri rahatsızlıkların tedavisinde yol gösterici olması umuluyor. FIP'e benzer özellikler gösteren insan koronavirüsü hastalıklarına örnek olarak MERS (İng. Middle East Respiratory Syndrome) verilebilir. Yunjeong Kim, geliştirdikleri antiviral bileşiklerin, MERS koronavirüsü de dahil, hücre kültürü içindeki çeşitli koronavirüsler üzerinde de etkili olduğunu ve çalışmalarını sürdüreceklerini ekliyor. 

Önerilen Ek Okuma: FIP’le İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir