Fokgillerin, en küçük üyelerinden biri olan bayağı fok (Phoca vitunila) türünde hepatit A virüsüne oldukça yakın bir başka virüs keşfedildi. Keşfedilen virüsün hepatit A virüsünün en yakın akrabası olduğu düşünülüyor. Phopivirus olarak isimlendirilen yeni virüs bayağı fok mensubu üyelerin organlarında gizlenmiş olarak bulunuyor.

Amerika Mikrobiyoloji Derneği’nin yayın kolu olan mBio’da yayımlanan araştırma, Amerika’nın kuzeydoğu köşesi olarak bilinen New England sahili civarında yapıldı. Hepatit A virüsü insanda bulantı, ateş ve sarılık (kandaki bilirubin düzeyinin artmasına bağlı olarak deri, göz ve mukozaların sarı renk alması) gibi durumlara neden olabiliyor. Hepatit A virüsünün mekanizmasında olduğu  gibi, phopivirus de öncelikle karaciğer hücrelerini enfekte ediyor.

Araştırmacılar; buluşun, yalnızca primatlara (iri beyinli yüksek memeliler) etki eden hepatit A virüsünün başka hayvan gruplarından köken almış olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

Öte yandan, keşfedilen virüsün geçmiş zaman diliminde foklardan insanlara hepatit A virüsünün kökeni olarak geçtiği yahut tam tersi bir durum ve buna ilave olarak başka hayvan gruplarının bu virüslerin atalarının iletilmesine dair bir rol oynadığı henüz netlik kazanmış değil.
Kaynak: ScienceNews, "Virus closely related to hepatitis A discovered in seals", https://www.sciencenews.org/blog/science-ticker/virus-closely-related-hepatitis
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir