Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Hayvanların çoğunun hem günlük, hem de mevsimlik faaliyet planlarının olduğunu görebiliyoruz. Peki acaba zamanın akışı ve zaman aralıklarının tahmini konusunda ne kadar iyiler? Örneğin 3 saniye ile 13 saniye arasındaki ayrımı yapabiliyorlar mı? Eşek arısı, güvercin, kedi ve diğer bazı türlerin, geçen zamanın oldukça büyük bir doğrulukla farkında oldukları zaten biliniyordu. Şimdi bu konuda başarılı olduğu netleşen türlere bir tane daha eklendi: Fok.

Almanya Rostock Üniversitesi Deniz Bilimleri Merkezi'ndeki tutsak foklar üzerinde uzun yıllardır çalışan canlıbilimci Frederike D. Hanke, bu deniz memelilerinin zamanlama becerisini gün yüzüne çıkardı. Hanke ve ekibi, merkezde bulunan 11 yaşındaki liman foku (İng. harbor seal) Luca ile çalıştı.

Araştırmacılar, Luca'ya siyah bir bilgisayar ekranında, 3 ilâ 30 saniye arasında değişen periyotlarla beyaz bir çember gösterip, durup, yeniden çemberi gösterdi. Luca, çemberin gösterilme süresi iki kez üst üste aynı olduğunda bir düğmeye basacak biçimde eğitildi. Eğer ikinci gösterimin daha uzun olduğunu düşünüyor ise başka bir düğmeye de basabiliyordu. Doğru bildiğinde lezzetli bir ödül alıyordu.

Öğrenme Hızı ve Başarısı Müthiş


Ekip, Luca'nın 420 milisaniye kadar kısa zaman aralıklarını bile fark edebildiğini keşfetti. Bir başka deyişle, 3 saniye boyunca gösterilen bir çember ile 3,42 saniye süreyle gösterilen çemberi ayırt edebiliyordu. Fokun zaman aralığı duyarlılığının, gösterim süreleri uzadıkça düştüğü görüldü.

Fokların böylesine keskin bir zaman tahmini becerisini, balık yakalamaya çalışırken veya birbirlerinin seslerinin hangi uzunlukta olduğunu dayalı bir iletişimleri olması itibariyle geliştirmiş olabilecekleri düşünülüyor. Deneyden elde edilen bulgular ve araştırmacıların düşünceleri Animal Cognition dergisinde yayımlanan bir makale ile paylaşıldı. Böylece ilk kez olarak, yüzgeçayaklı (İng. pinniped) bir türün, zaman ölçme becerisi raporlanmış oldu.

Yüzgeçayaklıların bilincine ilişkin çalışmaları olan ve Hanke'nin çalışmasını duyan psikolog Peter Cook, Luca'nın sınama görevlerini nasıl da kolayca öğrendiğini duyduğunda çok etkilendiğini belirtiyor. Bu gibi psikofiziksel deneyler için hayvanları eğitirken çok sayıda pratik yapmak gerekebilirken, Luca sadece iki eğitim dersi ile kendinden isteneni anlamış. Cook, ayrıca deneyde konu alınan zaman aralığı tahmini konusundaki başarısının da, bu türün duyu organlarının ne kadar gelişmiş olduğuna işaret ettiğini ekliyor.
Kaynak: Scientific American, "The Remarkable Timing of Seals"
<https://www.scientificamerican.com/article/the-remarkable-timing-of-seals>
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir