Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Aynı bizim gökadamız gibi, diğer gökadalar da yeni yıldızlar oluştururken, bir çoğu da uzun yıllar önce yıldız formasyonunu durdurmuştu. Peki neden duruyorlar? Bugün itibariyle Nature dergisinde online olarak yayımlanan çalışmada, gök bilimcilerin öne sürdüğüne göre, yıldız formasyonunun bitmesinin asıl sebebi 'strangülasyon' (boğulma- büzülme) denilen bir mekanizma.

Strangülasyon mekanizması; gökadaların içindeki boşluğa yayılan gazların, yeni yıldız oluşumu için gerekli olan taze ve yeni materyal sağlıyor olmasından ibaret. Bu sonuca ulaşmak için gök bilimciler 3905 adet yıldız üretmekte olan gökadayı 22,618 adet yıldız üretmekten emekli olmuş gezegen ile karşılaştırdı.

Gökadaların çoğunluğunu oluşturan Samanyolu`nun yaklaşık iki katı büyüklüğündeki gökadalar için yıldız üreten gökadaların demir ve diğer ağır metalleri, yıldız üretmeyen gökadalara nazaran daha az bulundurduğu biliniyor. Bu oran biriken gazların yıldız üretimini desteklediği şartlar için doğru görünüyor.  Çünkü bu gaz az miktarda demir içerdiğinden gökadanın demir yoğunluğu azalıyor ve gaz birikimi durduğunda, demir oranı artmaya başlıyor ve patlama ile oluşan yıldız tüm bu materyalleri içine hapsediyor.

Araştırmaya göre, gökada içinde gaz birikiminin durması ile yıldız oluşumunun bitmesi arasında geçen yaklaşık süre 4 milyar yıl olarak hesap edildi.  Samanyolu'nun durumu ise, içine giren çok büyük bir miktar gazı gösteriyor. Yani yakın tarihte yıldız üretimi durmayacağı ve gökadanın durağan bir hale geçmeyeceği ve hatta ölmeyeceği de kesin görünüyor.
Referans : sciencemag.org, Why do galaxies die?, news.sciencemag.org/space/2015/05/why-do-galaxies-die
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir