Yale Üniversitesi antropologları tarafından yapılan bir araştırmada, hamilelik sürecinin kadınlarda erken yaşlanmaya neden olabildiğine ilişkin bulgular elde edildi. Araştırmacılar Polonya'nın güneyinde bulunan beş ayrı köyde yaşayan menopoz sonrası dönemdeki sağlıklı 100 kadını, erken yaşlanma ile ilişkilendirilebilecek biyogöstergeler bakımından sınadı.

Krakow'da bulunan Jagiellonian Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden ve Polonya Bilim Akademisi'nden bilimcilerle ortaklaşa yürütülen çalışmada, daha fazla sayıda gebelik geçiren, doğum yapan ve daha uzun süre emziren kadınların, erken yaşlanma biyogöstergeleri düzeylerinin daha yüksek olduğu ortaya kondu.

Sonuçları Plos One dergisinde yayımlanan bir makale ile paylaşılan araştırmada, en az dört gebelik geçirmiş olan kadınların 8-OHdG (DNA'da oluşan oksidatif hasar biyogöstergesi) düzeyinin %20 civarında yüksek olduğu, Cu-Zn SOD (vücudun birincil anti-oksidatif savunmasını sağlayan bir enzim) düzeyinin %60 civarında yüksek olduğu saptandı. Dolayısıyla döllenmeyi izleyen süreçlerin, kadın bedeninde yükselen bir oksidatif gerilim yarattığı belirlendi. Oksidatif gerilimin yaşlanma sürecinin en önemli etkenlerinden biri olduğu biliniyor.

Gebelik ile erken yaşlanma arasındaki bu biyolojik bağlantı daha önce çeşitli hayvan türleri için saptanmış, fakat insanlar için bu denli belirgin bir şekilde açığa çıkarılmamıştı. "Tüm organizmalar gibi insanların da, sınırlı enerji kaynakları dolayısıyla üreme ve annenin hayatta kalması arasında bazı tavizler vermesi gerekiyor. Bu çalışma insan bedeninin üreme için vermek durumunda kaldığı tavizleri ilk kez net bir şekilde ortaya çıkardı," diyor ekipten Prof.Richard Bribiescas.

 
Kaynak: Yale Üniversitesi, "Study links childbearing to accelerated aging"
< http://news.yale.edu/2016/01/19/research-news-study-links-childbearing-accelerated-aging >

İlgili Makale: Plos One, "Evidence for the Cost of Reproduction in Humans: High Lifetime Reproductive Effort Is Associated with Greater Oxidative Stress in Post-Menopausal Women"
< http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0145753 >
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir