Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Yapılan yeni bir araştırmaya göre, tamamen yenilenebilir kaynakları temel alan enerji sistemleri yakın gelecekte uygulanabilir hale gelecek.  Lappeenranta University of Technology (LUT)’da yapılan araştırmanın verilerine göre,  Asya’nın kuzeydoğusu ve özellikle Çin’de 5-10 yıl içerisinde enerji üretiminde bütünüyle yenilenebilir kaynaklara dönülebilmesi mümkün. Neo-Carbon Energy tarafından yürüyülen bu çalışmaya göre ayrıca, solar elektiriğin fiyatı 2025-2030 arasında yarı yarıya azaltılabilir.

Geçen yılın sonunda tamamlanan araştırmada çok ilginç tahminler de bulunuyor. Araştırmayı yürüten bilim insanlarının öngörülerine göre, Asya’nın en büyük enerji marketleri için en ucuz enerji üretim şekli 10 yıl içerisinde rüzgar ve güneş enerjisi olacak. Çünkü, enerjinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi Asya için en ucuz yöntem.

Ekonomik uygulanabilirlik yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve reakabetçi piyasada kabul görmesi açısından büyük önem taşıyor. Araştırmacılar geleceğe dönük planlamalardan bahsedelerken de yenilenebilir enerjinin maliyetinin, kapasitesi her 2 katına çıkartıldığında %20 düşeceğinin altını çiziyorlar.

Bu da, örneğin, güneş enerjisinden elde edilen elektiriğin fiyatının 2025-2030 arasında yarıya indirebileceği anlamına geliyor. Tabii ki, bu açıdan bakıldığında da gelecekte en ucuz enerjinin yenilenebilir kaynaklarla elde edileceği gerçeği ortaya çıkıyor.
Kaynak: Lappeenranta University of Technology, LUT. (2015, February 5). Solar and wind power will be the cheapest forms of energy in the future. ScienceDaily. Retrieved April 20, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150205083032.htm


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir