Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Bazen yemek yaparken işin kolayına kaçmak ya da sadece ufak bir atıştırmalık olması için paketlenmiş gıdaları tercih ediyoruz. Artık marketlerde, neredeyse her ürün paketlenmiş halde satılıyor. Peki gıda paketlemenin, satın aldığımız gıdanın besin değerine bir etkisi var mı ?

Market sepetinizin içerisindeki paketlenmiş gıdaların, okumak için neredeyse mikroskop kullanmanız gerekecek şekilde yazılan "içindekiler" kısmına  dikkat ettiyseniz, birçok kimyasalın satın aldığınız gıda ile etkileşim halinde olduğunu farketmişsinizdir. Kâr amacı gütmeyen İsviçreli Food Packaging Forum verilerine göre modern gıda paketlemede kullanılan alüminyum folyo,  metal kutu, streç film gibi 175 zehirli madde var.  Bu 175 maddenin birçoğu kanserojen, mutajenik ya da reprotoksik.

Örneğin kanserojen olarak bilinmesine rağmen, formaldehitin düşük seviyelerde plastik şişelerde ve gazlı içeceklerde kullanılması hâlâ yasal. Ya da gıda paketlemede kullanılan bisfenol A, tributilin, triklosan ve phthalates; bu maddeler de doğurganlığı engellemeleriyle tanınıyorlar ve hormonal bozukluklara yol açıyorlar.

Bu kimyasalların bir insana hayatı boyunca nasıl bir zarar verdiği ya da o gıdanın kendisinin nasıl bir zarar yol açtığı henüz tam anlamıyla bilinmiyor. Fakat bilimciler, gıda paketlemenin besin karakterini geliştirebilmesi için de çalışma yürütüyorlar. Mesela akıllı paketleme gelecekte insan sağlığı açısından oldukça faydalı olacağa benziyor. Bu yeni nesil paketleme ile, örneğin, enzim içeren süt kutuları laktozu elemine edebiliyor ya da akıllı paketleme ile gıda içerisindeki bazı belirli mikroorganizmaların öldürülmesi sağlanabiliyor.

Gıda paketleme aynı zamanda nanoparçacıkları da içerebiliyor. Bu durum belki çok yabancı görünebilir fakat halihazırda mikrop üremesini engelleyen nanogümüş, bebek şişelerinde ve kesme tahtalarında kullanılmaya da başlandı.
Kaynak:

Laurie L. Dove, Does food packaging affect its nutritional value?. HowStuffWorks Retrieved 18 July 2015 from http://recipes.howstuffworks.com/menus/food-packaging-affect-nutritional-value.htm
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir