Post Author Avatar
Beyza Akkoyunlu
Ege Üniversitesi - Çevirmen
Cognitive Science’da yayımlanan ve Kyoto Üniversitesi’nden bir ekibin yürüttüğü çok uluslu çalışma, benzer görüntüler arasındaki farkı algılamanın izleyicinin kültürel arkaplanına bağlı olabileceğini gösteriyor.

Batı ve doğu kültüründen insanların düşünme ve muhakemedeki zihinsel süreçlerde farklılıklar olduğu uzun süredir bilim insanları tarafından bilinmekteydi. Batıdakiler ‘analitik’ işlelemeyi -şeyleri bağlamdan bağımsız olarak analiz etme, resme daha yakından bakma- kullanmaya yatkınken, doğudakiler ise durumları ve objeleri bir bütün olarak görmeye eğilimliler, bu da ‘bütüncül’ işleme -büyük resmi görme- olarak adlandırılır.

Daha önceki çalışmalar, kültürel farklılıkların görsel algı üzerindeki etkisi hakkında tutarsız sonuçlar vermiş. Araştırmacılar, bu durumun kullanılan uyaranların çok kompleks olmasından, bunun da bir ‘parazit’ yaratmış olabileceğinden söz ediyor. Uyaranlar için basit geometrik şekiller seçilerek bu parazitlerin etkisi ortadan kaldırılmaya çalışılmış.

Kanada, ABD ve Japonya’dan gönüllülere değişen özelliklere sahip düz çizgiler gibi fotoğraflara bakmaları ve aralarındaki açı ve uzunluk gibi basit farkı ayırt etmeleri istendi. Kısa çizgilerin arasından uzun çizgileri arama görevi aksi göreve göre Kuzey Amerikalıların daha fazla vaktini aldı. Böyle bir farklılık Japon gönüllülerde görülmedi, aksine eğilmiş çizgiler arasından düz çizgileri bulma görevi onların daha çok vaktini aldı.

Sonuçların farklılığına dair getirilen olası bir açıklama ise katılımcıların düzenli olarak kullandıkları yazımsal sistemler. Doğu Asya yazım sistemlerinde, çizgi uzunluğundaki küçük farklar farklı karakterleri ifade ederken; Batı yazım sistemlerinde ise hafif açısal değişiklikler kelimenin okunuşunda farklılıklar yaratabiliyor. Geçmiş bu deneyimlerin, ortaya çıkan sonuçları açıklayabileceğini ifade ediyorlar.

Araştırmacılar, sonuçlardaki bu farklılığın yalnızca analitik ve bütüncül işleme ile açıklanamayacağını, bunun altında yatabilecek olası başka mekanizmaların olduğunu belirtiyor ve sonraki aşamanın bunun olası nedenlerini belirlemek olduğunu söylüyor.
Araştırmacılar sonunda, görsel deneyimin görsel işleme sisteminin gelişimindeki rolünü anlamayı umuyorlar.
Kaynak: Kyoto University (2017, May 23). Do You See What I See? Visual Perception May Depend on Environment and Birthplace. NeuroscienceNew. http://neurosciencenews.com/environment-visual-perception-6753/

İlgili Makale: “Cultural Differences in Visual Search for Geometric Figures” by Yoshiyuki Ueda, Lei Chen, Jonathon Kopecky, Emily S. Cramer, Ronald A. Rensink, David E. Meyer, Shinobu Kitayama, and Jun Saiki in Cognitive Science. Published online March 25 2017 doi:10.1111/cogs.12490
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir