Birçoğumuz için, karşı cinsin orgazmı nasıl deneyimlediği merak konusu olmuştur. Madalyonun bir yüzünde kendi deneyimimizin bize hissettirdiği harika hisler dururken, diğer yüzünde de aynı hislerin mi olduğu yoksa daha mı üst seviyelerde haz barındırdığını merak etmemek elde değildir. Her iki hali de yaşamamız pek mümkün gözükmüyor, ancak bilim sayesinde bu merak konusuna dair tahminler geliştirebiliyoruz.

AsapSCIENCE tarafından hazırlanan bir videoda, kadın ve erkek orgazmının hangisinin "daha iyi" olduğunu belirlememize katkı sağlayabilecek bir dizi faktörden söz ediliyor. Öncelikle, kadınların orgazm anları daha uzunken (yaklaşık 20 saniye ya da daha fazla), erkeklerin orgazm süreleri yalnızca 3 ila 10 saniye arasındadır. Peki, uzun olması daha mı iyidir?

Yapılan araştırmalar ortalama bir erkeğin 3-10 saniyelik orgazm süresini %95'lik bir seksüel haz ile deneyimlediğini gösterirken, bu istatistiğin kadınlarda %69'a düştüğünü gösteriyor. O halde soru şu: Kısa süreli orgazm neredeyse bütün hazzın zaten alındığı anlamına mı geliyor, yoksa daha uzun sürerse bazı değerli hazlar da alınabilir mi?

İşte burada hesaba katmamız gereken bir şey daha var: Deneyimlediğiniz seks türü.

Videoda da açıklandığı üzere, 21 ila 26 yaşlarındaki Amerikalı bir grup katılımcının yer aldığı bir çalışmada orgazm deneyimleri araştırıldı. Çalışmada, gay ve heteroseksüel erkeklerin benzer bir oranda orgazm deneyimledikleri görülürken, bu oranın kadınların cinsel yönelimleri söz konusu olduğunda dramatik bir biçimde değiştiği bulgusuna ulaşıldı.

Araştırmada, ortalama olarak, lezbiyenlerin, %25'inin her cinsel birleşmede doruk noktayı deneyimlediklerini ve neredeyse yarısının orgazm süresinin %75'ini hissettiklerini belirttiklerine değinilirken, lezbiyenlerin heteroseksüel kadınlara kıyasla yaklaşık %12 daha fazla orgazm deneyimi yaşadıkları belirtildi.

Ve daha da ilginç olanı, lezbiyen bireyler heteroseksüel kadınlardan yalnızca orgazm frekansı anlamında daha yüksek bir yüzdeye sahip değiller, aynı zamanda da cinsel birleşme süreleri ortalama olarak 30 ila 45 dakika arasında değişirken, bu süre heteroseksüel kadınlar için  ortalama 15 ila 35 dakika sürüyor.

Bu uzun birleşme süresi orgazm frekansındaki yüksekliğe dair bir açıklama getirebilir, fakat araştırmalar bu durum için genetiğin de etken olduğunu ortaya koyuyor. İkizleri içeren bir çalışmada seks sırasında kadınların orgazmında genetiğin de belirleyici olabileceği bulgusuna ulaşıldı.

Uzunluk ve frekans orgazm için bir etken olabilir ancak asıl önemli olan nasıl hissettirdiğidir. Videoda daha fazla detay bulabilirsiniz ancak, her bireyin farklı olduğu gerçekliğini de belirtmemiz gerekiyor. Öte yandan çitin diğer tarafında durum pek de farklı olmayabilir. Dolayısıyla deneyimlediğiniz şeyin, evriminizin sağladığı en olası şey olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir