Post Author Avatar
Ozan Zaloğlu
S. Demirel Üniversitesi - Çevirmen
Çocuklar, gezegenin su döngüsünü öğrendiklerinde onlara basit bir kavram öğretiliyor: atmosferimiz, etrafımızda gördüğümüz sıvı su hacimlerinden buharlaşmış olan su buharı ile doludur. Buharın sıcaklığı yeterince düşük olduğunda, tekrar su haline döner.

Bu buharın mevcudiyeti, yaz aylarında soğuk suyun bulunduğu bardaklarda su damlacıklarının toplandığı zaman ve klima tesisatları alttan geçen masum insanların üzerine su damlattığı zaman özellikle daha belirgin hale gelir.

İsrail menşeili bir şirket bünyesindeki araştırmacılar, bu yoğunlaşmayı bir yan ürün olarak düşünmüyorlar; bunun yerine, mümkün olduğu kadar fazla yoğunlaşma üretip toplamak için özel olarak tasarlanmış makineler üretmişler.

Araştırma takımı, çeşitli yönlerde hava geçirmek için bir dizi plastik 'yaprağı' kullanan bir sistem ile hiçlikten saf içme suyu oluşturuyor gibi görünen su üreteçleri geliştirdi.

Şirket yetkililerinden Arye Kohavi’ye göre, "Hedef, en az güç ile havadan su çekmek. Ürettiğimiz çözümün, ülke seviyesindeki sorunları çözebileceğini düşünüyoruz. Bu hızlı bir çözüm; hükümetler, büyük bir proje yapmak için on yıllar harcamak zorunda değil."

Şirket şu an üç farklı boyutta su üretme makinesi yapıyor ve her birinin bir güç kaynağına takılması gerekiyor. 80 derece ve yüzde 60 nem oranında, en büyük makine günde 3.122 litre su üretebiliyor fakat Kohavi teknolojinin kolaylıkla büyütülebileceğini söylüyor.

Şirketin orta boyutlu ünitesi, aynı koşullar altında günde 446 litre su üretiyor ve bir ev veya büroda kullanıma yönelik olan en küçüğü de günde 15 litre su üretiyor.

Araştırmacılar, mevcut enerji fiyatlarında, üretilen suyun 3.7 litre başına 30 kuruştan az tutacağını tahmin ediyorlar ve teknolojiyi iki tür yere getirmeyi hedefliyor: İçilebilir çeşme suyu olmayan bölgeler ile sıcak ve nemli olan yerler.

Kohavi şöyle aktarıyor: "Eğer hava daha sıcak ve daha nemliyse, sistem ortalamadan daha fazla üretim yapıyor ve daha soğuk ve kuru olduğu zaman daha az üretiyor." Ayrıca sıcaklıklar yeteri kadar yüksek olduğu müddetçe, nem seviyelerinden bağımsız olarak makinelerin çalışması için havada yeterli miktarda su vardır.

Neyse ki, bu iki şart dizisi sık sık örtüşüyor. "Borularda içme suyu olmayan yerler genellikle sıcak ve nemlidir; Latin Amerika, Güneydoğu Asya, Afrika; bu yüzden bu iki kural neredeyse eşit." diyor Kohavi.

Şirket şu an Mumbay, Şangay ve Mexico City'nin yanında daha kırsal olan bölgelerde ürünlerinin alan testlerini yürütüyor. Şirketin ürünlerinin, gelecek yılın sonu itibarıyla ticari olarak kullanılabilir olması bekleniyor.

Şirket yetkililerinden Maxim Nasik, iklim değişikliği ve dünya nüfusunun artışının, erişilebilir içme suyu konusunu giderek daha önemli hale getirdiğini ve şirketin teknolojisini doğrudan hükümetlere sunmayı umduğunu söylüyor.

Bunu daha büyük bir ölçekte uygulamanın, daha ucuz ve daha hızlı olacağını söyleyerek, şirketin zaten birkaç hükümet ile görüşme halinde olduğunu ekliyor.

"Havadan su üretimi, süzeceğiniz suyunuzun olmadığı yerler içindir." diyor Kohavi.

Fakat Nasik, bu ticari uygulamaların şirketin ana hedefi olmadığını söylüyor.

"Bütün ülkelere içme suyu sağlamanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. Nem alıcılar, ordu çözümleri falan filan ikinci konular." diyor Nasik.

"Bizim için önemli olan şey, insanlara su götürmek. Bu temel bir insan hakkıdır."
Kaynak: This device pulls clean drinking water out of thin air <http://www.sciencealert.com/this-device-can-literally-pull-clean-drinking-water-out-of-thin-air>


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir