Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör

Her yıl, ülkemizde ana akım medyada yine bir safsatanın bilimsel bir kaynağın ağzıyla çarpıtılmasına tanık oluyoruz: "NASA açıkladı: Burcunuz değişti." 

Haberlere göre; NASA, 2000 yıldır ilk defa olarak astrolojik işaretlere dair bir değişiklik yaptı ve böylelikle de toplumun neredeyse %86'sının "yıldız işareti" değişti. Eğer siz de bu habere gülüp geçerek, "safsata" diyenlerdenseniz, yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.

Fakat ne yazık ki, dünya üzerinde yıldız işaretlerini ve burçları ciddiye alan oldukça fazla insan var ve bu insanların büyük bir bölümü de astrolojinin oldukça bilimsel olduğunu düşünüyor, dolayısıyla da bu değişimin hatalı olduğu fikrine sahip.

Öncelikle olayın tam olarak ne olduğuna değinmeden önce bazı önemli bilgiler verelim.

NASA'nın sitesinde çocuklar için Space Place 1 isimli eğitici bir sayfa vardır ve bu sayfada yaklaşık 3000 yıl önce, Babillilerin gökyüzü gözlemleriyle oldukça fazla ilgilendiklerini ve takımyıldızlarının hareketlerinin yıl içerisinde Dünya'daki bazı olaylar ve davranışlar üzerinde etkisi olduğunu düşündüklerini tartışan bir yazıya yer veriliyor.

Zamanla da Babilliler, Güneş'in yıl boyunca hayali bir küre hattında hareketine dayalı 12 takımyıldız halkasını yani Zodyak'ı icat ettiler.

Space Place sayfasında yer verilen bilgi ise şu şekilde:
"Böylelikle, Dünya, Güneş etrafında dolandıkça, Güneş, zodyakın 12 parçasının her birinden geçiyor gibi görünüyordu. Babilliler ayın hareketine bağlı 12 aylık bir takvime sahiptiler ve her ay zodyakın bir dilimiydi."3

Fakat böylesi bir kavrayış, 3000 yıl önce ortaya çıkarılmıştı ve her şey büyük oranda bir rastgeleliğe sahipti. Ve herhangi bir nedenle Babilliler, Ophiuchus (Yılancı) isimli takımyıldızını kendi zodyaklarının dışında bıraktılar. Bütün bunlara rağmen, seçilmiş 12 takımyıldızdan bazıları kabul ettikleri pastanın dilimlerine uygunsuzluk gösteriyordu ve bir diğerinin sınırlarının içerisine geçiyordu.

12 aylık takvimleriyle uyumlu bir eşleşme oluşturabilmek için, Babilliler; Güneş'in esasında 12 değil 13 takımyıldız boyunca hareket ettiği gerçekliğini görmezden geldiler. Süreci ileri sarıp bugüne getirdiğimizde ise, NASA ve hatta diğer bütün astronomlar, Dünya'nın eksenindeki küçük yalpalama hareketlerinden kaynaklı, takımyıldızlarının artık gökyüzünde 3000 yıl önceki konumlarıyla aynı konumda bulunmadığını söylüyorlar. Eksendeki bu yalpalama oldukça güç algılanır (bir yalpalama 26.000 yıl alır), ancak bu hareket fark edilebilir değişimler meydana getirebilir.

2000 yıl önce Haziran gün doğumunda, Güneş; Gemini (İkizler takımyıldızı) ve Cancer (Yengeç takımyıldızının) neredeyse tam ortasındaydı. Bu yılın Haziran gün doğumunda ise, Güneş; Gemini (İkizler takımyıldızı) ve Taurus (Boğa takımyıldızı) arasında olacak. Ve 4609 yılında yani bundan 2593 yıl sonra, Haziran gün doğum noktası Taurus'dan çıkarak Aries'e (Koç takımyıldızı) kayacak.

Ancak NASA'nın Space Place isimli sayfasındaki söz konusu yazının hemen girişinde "Astroloji, astronomi değildir!" uyarısı yapılmasına rağmen birçok dünyaca ünlü yayın kuruluşu ve ülkemizdeki ana akım medya yıldız işaretlerinin tamamen değiştiği yalanını yaydılar. Anlatılan yalanlarla 13. zodyak işaretinin de (Ophiuchus) eklenmesiyle NASA'nın yıldız işaretlerinde güncelleme yaptığı safsatasını ürettiler.

Tüm bu yalan haberlere karşı, NASA'dan Dwayne Brown, Gizmodo isimli popüler bilim sitesinden Ria Misra'ya yaptığı açıklamada şöyle diyor:

"Biz herhangi bir Zodyak işaretini değiştirmedik, yalnızca basit matematik uyguladık. Space Place'de yayımlanan makale; astrolojinin astronomi olmadığı hakkındaydı ve yazıda astrolojinin yalnızca eski çağlardan kalma bir safsata olduğu belirtiliyordu."

hayir-nasa-takimyildizi-isaretlerini-degistirmedi-1-bilimfilicom
BilimFili olarak ana akım medyaya bir öneride bulunmak istiyoruz: Haberlerinizin "tık" alması için istediğiniz manipülasyonu yapabilir, hatta astroloji ve burçlar gibi safsatalara da inanıyor olabilirsiniz ancak bu manipülasyonlarınıza bilimsel kurum ve kanalları alet etmeyiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir