Post Author Avatar
Elif Ardahanlı
Uludağ Üniversitesi - Çevirmen
Uzun zamandır böbrek nakli olmayı bekleyen ama bir türlü ihtiyacı olan organı bulamayan bir grup hasta, Hepatit C ile enfekte olmuş organları almak için cesur bir deneye katıldılar.

Deneyi yürüten araştırmacılar, yayımladıkları son raporda, kullandıkları ilaç sayesinde virüsün temizlendiğini ve organların yeni sahibinde gayet iyi çalıştığını bildirdiler. Henüz yalnızca 20 hastayı içeren küçük bir deney olsa da, araştırmacılar, elde ettikleri bu sonuçların ardından yıllarca organ nakli bekleyen insanların artık yeni organlara kavuşabilecekleri noktasında oldukça umutlu.  

Dünya üzerinde böbrek nakli bekleyen yüzbinlerce insan bulunuyor. ABD'de, organ nakli bekleyen 95.000 kişi bulunuyor, ancak 2017 yılında sadece 19.850 kişiye nakil yapıldı. Bu da tüm vakaların %20'sini kapsıyor. Türkiye'de ise organ nakli bekleyen hasta sayısı 22.366, ancak bu yıl sadece 3097 kişiye nakil yapılabildi. Bu da sadece ihtiyacın %14'üne karşılık geliyor. Ayrıca hasta sayısı her geçen gün arttığından, ihtiyaç duyulan organ sayısı da her geçen gün arttırıyor.

Her geçen gün artan organ ihtiyacı soruna çözüm arayan bilim insanlarını da yeni teknik ve arayışlar geliştirmeye yöneltiyor. 3D yazıcılar kullanılmaya başlandığında, ilk akla gelenlerden biri canlı doku ve organ üretebilme fikriydi. Günümüzde bunun örneklerini yavaş yavaş görmeye başlasak da, kompleks yapıdaki organlarımız için 3D yazıcıların kullanılması henüz olası görünmüyor.

Soruna dair farklı bir çözüm önerisi ise Pennsylvania Üniversitesi’nden nefroloji uzmanı olan Dr. Peter Reese ve ekibinden geldi. Araştırma ekibi yeni bir şey oluşturmaktan ziyade; elde var olan, ancak kullanılamayan imkanların nasıl kullanılabilir hale getirilebileceğine odaklandı ve organları sadece belli kişilere nakil edilebilen Hepatit C hastalarına yöneldi.

Hepatit C, tedavi edilmediği takdirde, kişinin karaciğerini sessizce yok edebilen bir enfeksiyondur. Sorun şu ki; virüs taşıyan organları nakletmek, enfeksiyona sahip olmayan alıcıları da enfekte edebilir. Bu yüzden de günümüzde uygulanan prosedürde, Hepatit veya HIV’le enfekte kişilerin organları sadece bu virüslerle enfekte olup, aynı zamanda organ nakli bekleyen hastalara nakledilebilir. Bu kısıtlama da haliyle bu enfeksiyonlara sahip kişilerden yapılacak nakil sayısını oldukça azaltır.

Dr. Peter ve ekibi, bu kişilerin organlarını, Hepatit C virüsü taşımayan kişilere nasıl nakledebileceklerinin yollarını araştırmaya başladı. Sonuç olarak da Hepatit C’yi tedavi etme iddasında olan Zepatier adlı yeni bir deneysel ilaçla, enfekte olmuş böbrekleri, virüsle enfekte olmayan insanlara nakletmenin güvenli olup olmadığını test etmeye karar verdi. Test edilecek gruptaki kişiler, organı almak için fazla süresi kalmayan ve durumları ciddi olan hastalardan seçildi. Çalışmada nakil sonrasında hastalara, ilaçlarla 12 hafta boyunca süren bir tedavi uygulandı ve bu süreç sonucunda 20 hastada virüs tamamen temizledi.

Eylül 2018'de Annals of Internal Medicine'de yayımlanan araştırma sonuçlarında; Hepatit enfekte böbrekleri alan bu hastalar ile sağlıklı böbrek alan başka hastalar karşılaştırıldığında organların işlevlerinde bir fark olmadığı belirtiliyor. Ayrıca nakilden 1 yıl sonra da organların hala sağlıklı bir şekilde işlev göstermeye devam ettiği vurgulanıyor. Öte yandan benzer bir çalışma da 2016 yılında John Hopkins Üniversitesi'nde 10 hasta ile başlatıldı ve hastalar yakından takip ediliyor.
Kaynak ve İleri Okuma
  • Patients who accepted infected kidneys cured of hepatitis C.
  • Twelve-Month Outcomes After Transplant of Hepatitis C–Infected Kidneys Into Uninfected Recipients: A Single-Group Trial";
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir