Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Hepimiz toprak ve tozun sağlığımız açısından pek de faydalı olmadığının bu sebeple tüketmememiz gerektiğinin farkındayız, fakat çoğunluğu istemeyerek olsa da vücudumuzun içerisine her gün toprak ve toz giriyor. Vücudumuz içerisine gün boyunca ne kadar toprak ve toz girdiğinin çözümlemesinin yapılması, anlaşılır bir şekilde, oldukça zor. Fakat, bu konu üzerinde yapılmış araştırmalar, hepimiz için doğru verileri sunamayacak olsa da, bir fikir sahibi olmamızı sağlayabilir.

Vücudumuz içerisine toprak, toz, kum birçok yolla alınıyor; kirlenmiş gıdalardan soluduğumuz havadan ya da birşeyler yemeden önce ellerimizi yıkamazsak ellerimizden. The Environmental Protection Agency (EPA)’nın yaptığı araştırmaya göre; farkında olmadan yediğimiz ya da soluk alış verişimiz sırasında içimize çektiğimiz toprak, hergün vücudumuza giren bu pisliğin yaklaşık %45’ini oluştururken geriye kalan %55’lik kısmı toz oluşturuyor.

EPA verilerine göre; 6 haftalık 1 yaşına kadar çocukların vücutlarına, genellikle günde 60 miligram toz ve toprak giriyor. 1 yaşından 20 yaşına kadar ise bu rakam günde 100 miligrama kadar yükseliyor. (Referans olması açısından, 50 miligram bir aspirin tabletinin 6 da 1’ine denk geliyor. Bu sebeple, miktar aslında çok da fazla gibi görünmüyor olabilir). Bücudumuza giren bu toprak ve tozun miktarını yıllık olarak hesapladığımızda 36.5 grama tekabul ediyor. Tekrar düşününce de korkutucu bir rakam değil.

Hepimizin bildiği gibi çocuklar, özellikle 1 yaşından 3 yaşına kadar, toprak yemeye bayılırlar. Bu durum hem çocukların dünya ile ilgili meraklarından hem de mineral ve vitamin tüketme çabalarından kaynaklanıyor olabilir. Kasıtlı toprak yemenin genellikle bir yaş civarında, yani bebeğin anne sütünden kesilme zamanlarında, gerçekleştiği düşünülünce, besinlerin bir kısmının vücuda alınması amacı bebeklerde hakim olabilir.

Çocukların toprak yemesinin çok garipsenecek bir durum olmadığı açık. Fakat, bazı koşullarda çocukluktan sonra da toprak yeme alışkanlığı devam eder. Bu durumlar jeofaji ya da soil pica (soil: toprak , pica: gıda olmayan şeylerin yenmesi alışkanlığı) olarak adlandırılır. Ayrıca, bazı kültürlerde toprak yemek çok garipsenen bir davranış değildir. Örneğin, Afrika’da Sahra Çölü’nün güneyinde yer alan bölgedeki bazı hamile kadınlar hamilelikteki sabah bulantısı sırasında mideyi rahatlatmak ya da gelişmekte olan fetüsün daha fazla besinle beslemek amacıyla toprak yerler.
Kaynaklar ve İleri Okuma:

•Bowerman, Susan. "What We Eat; Dirt, ice — those cravings may not be so crazy after all." Los Angeles Times. http://articles.latimes.com/2007/apr/02/health/he-pica2

•Brody, Jane E. "Babies Know: A Little Dirt is Good for You." The New York Times, http://www.nytimes.com/2009/01/27/health/27brod.html?_r=0

•Callahan, Gerald N. "Eating Dirt." Emerging Infectious Diseases, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3020602/

•Environmental Protection Agency. "Exposure Factors Handbook."http://www.epa.gov/ncea/efh/pdfs/efh-chapter05.pdf
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir