Post Author Avatar
F. Gözde Çilingir
Konuk Yazar
Heterokromi, Eski Yunanca heteros (farklı) ve chroma1 (renk) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuş bir terimdir. Vücudumuzun pigment içeren herhangi bir bölgesinde, örneğin saç, deri ve göz, heterokromi görülebilir. Gözde meydana gelen çeşidiyse heterokromi iridum olarak tanımlanır.

Kalıtsal ve sonradan gelişen Heterokromi iridum çeşitleri mevcuttur2. Tam heterokromi iridum, bireyin iki gözünün farklı renkli olması durumudur. Parçalı (sektörel) Heterokromi iridum,  irisin bir bölümünde farklı renk gözlenmesine sebep olur. Merkezi Heterokromi iridum ise göz bebeğinden dışarı doğru yayılan farklı renk çizgilerinin mevcut olma durumudur (Şek 1).

Gözün renkli kısmı, irise rengini veren melanin pigmentinin miktarı göz renginin açık mı koyu mu olduğunu belirler. Yani melanin pigmenti ne kadar fazlaysa göz o kadar koyu renkli, ne kadar azsa da o kadar açık renkli olur3. Kalıtsal Heterokromi iridisin oluşum mekanizması tam olarak aydınlatılamamış olsa da, melanin pigmentinin iris içindeki dağılımını düzenleyen genlerde görülen mutasyon sebepli olması, şaşırtıcı olmazdı.

Heterokromi iridis’e sebep olan mutasyon başka hayvanlarda da görülebilmektedir.  Örneğin bazı kedilerde tam Heterokromi iridum örneği gösterirler (Şek 2).

Şekil 1: Tam, merkezi ve parçalı Heterokromi iridum örnekleri Şekil 2: İki gözü birbirinden farklı renkte olan Van kedisi Şekil 1: Tam, merkezi ve parçalı Heterokromi iridum örnekleri Şekil 2: İki gözü birbirinden farklı renkte olan kedi Şekil 1: Tam, merkezi ve parçalı Heterokromi iridum örnekleri Şekil 2: İki gözü birbirinden farklı renkte olan kedi


Angelina Jolie’nin merkezi, kuzenimin ise parçalı kalıtsal Heterokromi iridum gösterdiğini düşünürsek (Şek 3 ve 4), bazı kedilerin ortak özelliklerinin bu mutasyon olduğunu söyleyebiliriz ☺

Şekil 3: Angelina Jolie’nin gözleri Şekil 4: Kuzenimin gözü ☺ Şekil 3: Angelina Jolie’nin gözleri Şekil 4: Kuzenimin gözü ☺ Şekil 3: Angelina Jolie’nin gözleri Şekil 4: Kuzenimin gözü ☺

Kaynaklar

  1. heterochromia iridis. (n.d.) Miller-Keane Encyclopedia and Dictionary of Medicine, Nursing, and Allied Health, Seventh Edition. (2003). 8 Ekim 2016’da ulaşıldı: http://medical-dictionary.thefreedictionary.com/heterochromia+iridis

  2. 2- Swann, P.G (1999). Heterochromia signs and symptoms. Optometry Today, Ocay Sayısı, s30.

  3. 3- Sturm, R.A., Larsson, M. (2009) Genetics of human iris colour and patterns. Pigment Cell & Melanoma Research, 22(5), s544-562.
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir