Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Hindistan'da bulunan Delhi Üniversitesi'nden Guntupalli Prasad ve çalışma arkadaşları, PLOS ONE dergisinden yayımladıkları makalelerinde, Hindistan'ın kuzeybatı bölgesinde bulunan neredeyse tamamı korunmuş hâldeki fosilleşmiş iskeletin, Hindistan'da şimdiye dek keşfedilen ilk Jurasik Devir iktiyozoru olduğunu belirtiyor.

Yunanca "balık" ve "kertenkele" sözcüklerinin birleştirilmesi ile ortaya çıkmış bir ad olan "iktiyozor", Mezozoik Çağ'da dinozorlar ile birlikte yaşamış olan devasa deniz sürüngenlerini ifade ediyor.  Hindistan'ın Gujarat eyaletinde bulunan Lodai köyünde, 2016 yılında Hindistanlı taşılbilimciler tarafından keşfedilen fosil, yaklaşık 5,5 metre boyunda. 165 ilâ 90 milyon yıl önceki dönemde yaşamış olan Ophthalmosauridae ailesine ait olduğu sanılan birey, Hindistan'da bulunan ilk Jurasik dönemi iktiyozor fosili oldu.

Çıkarılan iktiyozor iskeletinin arazide çekilmiş bir fotoğrafı (üstte) ve bulunan parçaların açıklamalarını veren bir çizim (altta). (Telif: Prasad et al, doi: 10.1371/journal.pone.0185851.)


Oftalmozor türü iktiyozorların gözleri öyle büyüktü ki, neredeyse kafataslarını bütünüyle işgal ediyordu. (Telif: McGowan and Motani, 2003)


Araştırmayı özetleyen makalenin başyazarı Prasad şöyle anlatıyor: "Bu keşfin önemi, Hindistan'daki ilk Jurasik iktiyozoru fosil kaydı olmasından ibaret değil. Aynı zamanda, eski Gondwana kıtasının Indo-Madagaskan bölgesindeki iktiyozor evrimi ile çeşitliliğine ve de Jurasik Dönem'de Hindistan'ın diğer kıtalarla olan biyolojik temasına ışık tutuyor." İktiyozorun yaşadığı sıralarda, Hindistan'ı tropik bir deniz kaplıyordu. Bulunan hayvanın dişlerindeki aşınmışlığa bakılırsa, büyük olasılıkla kalın ve sert kabuklu deniz canlıları ile besleniyor olduğu anlaşılıyor.

Hindistan'ın Lodai köyünde bulunan Oftalmozorid iktiyozor fosili. (Telif: Guntupalli V.R. Prasad)

Kaynaklar:

  • Phys.org, "First Jurassic ichthyosaur fossil found in India"
    < https://phys.org/news/2017-10-jurassic-ichthyosaur-fossil-india.html >

  • NatGeo, "Stunning Jurassic 'Sea Monster' Found in India"
    < https://news.nationalgeographic.com/2017/10/jurassic-sea-monster-found-india-ichthyosaur-science/ >

  • Sci-News, "Unique Ichthyosaur Fossil Discovered in India"
    <http://www.sci-news.com/paleontology/ichthyosaur-fossil-india-05370.html>


İlgili Makale: Prasad GVR, Pandey DK, Alberti M, Fürsich FT, Thakkar MG, Chauhan GD (2017) Discovery of the first ichthyosaur from the Jurassic of India: Implications for Gondwanan palaeobiogeography. PLoS ONE 12(10): e0185851. doi.org/10.1371/journal.pone.0185851
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir