Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
ABD Tarım Bakanlığı'nın (USDA) Besin Güvenliği ve Denetimi Hizmeti (FSIS) ile Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı'nın (HHS) Besin ve İlaç İdaresi (FDA), 7 Mart 2019 tarihinde, besi ve kümes hayvanlarının hücrelerinden laboratuvar ortamında türetilerek üretilen insan gıdası ürünlerinin üretimini ortaklaşa yönetmek için yaptıkları resmi bir anlaşmayı ilan etti.

FSIS ve FDA bu yeni teknoloji kullanılarak üretilen insan gıdalarının denetlenmesinin düzenlenmesini konu alan ve iki kurumun üzerine düşen denetleme rollerini ve sorumluluklarını tanımlayan, uzun süredir beklenen resmi sözleşmeyi yayımladı. Ortaklaşa yürütülecek olan bu denetim, canlı hayvanların hücrelerinden laboratuvar ortamında çoğaltılarak elde edilen hücre kültürü ürünlerinin güvenli bir şekilde üretildiğini ve doğru şekilde etiketlendiğini garantileyecek.

Yapılan düzenlemeye göre, FDA hücre toplanmasını, hücre bankalarını ve hücre yetiştirilmesini ve farklılaştırılmasını denetleyecek. FSIS tarafından yapılacak denetim ise sürecin hücre hasatı aşamasında başlayacak ve kurum, bu yolla üretilen insan gıdalarının üretim ve etiketleme süreçlerini gözetim altında tutacak.

Bu düzenleme yeni resmiyet kazanmasına rağmen, aslında lab-gıda üretimi sektöründeki firma sayısı, son birkaç yıldır sürekli artıyordu. Sığır eti, tavuk eti, balık eti hatta et ürünleri dışında bitkisel ürünlerin de hücre çoğaltımı yoluyla elde edilebildiği yöntemler iyileştiriliyordu. Firmalar ürünlerini her geçen gün daha yüksek bir kaliteye ulaştırmaya devam ederken, marketlerde yer bulabilmek için söz konusu resmi düzenlemenin yapılmasını dört gözle bekliyorlardı. Nisan 2019 itibariyle bu gereklilik de yerine gelmiş oldu ve lab-gıdanın market raflarına çıkmasına bir adım daha yaklaşıldı. 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir