Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Bitkilerin yenilenebilir malzemeler olarak kullanımında büyük bir ilerleme kaydedildi. Odunun yapısının daha iyi anlaşılmasındaki yeni bir gelişme sayesinde, bitkilerin enerji, yapı inşaası ve yenilenebilir malzeme olarak kullanımı ciddi şekilde artabilir.

University of Warwick ve Cambridge University’de yapılan araştırmada, bitki hücresi duvarında daha önce bilinmeyen bir molekül düzeni keşfedildi. Biochemistry dergisinden yayımlanan ve American Chemical Society’de Editors' Choice olarak duyurulan makalede araştırmacılar, odun maddesinin 3’te birini oluşturan, polimer ksilan’ı (polymer xylan) incelediler.

Makalenin yazarlarından biri olan, University of Warwick’den, Profesör Ray Dupree’nin belirttiğine göre: ‘’ Gelişmiş NMR teknikleri kullanarak, odunun 3’te birini oluşturan, bitki hücresi duvarında beklenmedik bir şekle sahip polimer ksilan bulduk.’’

Thale cress’lerin odunsu saplarının 2 boyutlu molekül yapısı haritası, University of Warwick de bulunan İngiltere’nin en gelişmiş katı-hal Nükleer Manyetik Rezonans(NMR) Tesisi’nde oluşturularak ksilan yapısı doğrulandı.

University of Cambridge’de Profesör olan Ray Dupree'nin oğlu Paul Dupree’ye göre, bilim insanları ilk defa odunsu bitki materyallerinin moleküler düzenini çalışma imkanı buluyorlar. Bitkilerin hücre duvarı, bitkilere mekanik bir güç sağlıyor. Hücre duvarının moleküler mimarisinin bu araştırmayla beraber daha iyi anlaşılması bitkilerin; yenilenebilir malzeme, enerji ve yapı inşaası için kullanımını etkileyecek.

Profesörler Ray ve Paul Dupree, bitki biyokimyası üzerine 20 yıldan bu yana cevaplanamamış olan soruları aydınlatmak için beraber çalışmanın mümkünatını uzun süredir tartışmaktaydılar. Ve bu,  University of Cambridge’de deney için bitki yetiştirme imkanı ve Warwick’deki NMR tesisi sayesinde mümkün olabildi. Bu çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan keşif, malzeme bilimi açısından büyük önem taşıyor.
Makale Referansı: Ray Dupree, Thomas J. Simmons, Jennifer C. Mortimer, Dharmesh Patel, Dinu Iuga, Steven P. Brown, Paul Dupree. Probing the Molecular Architecture ofArabidopsis thalianaSecondary Cell Walls Using Two- and Three-Dimensional13C Solid State Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy. Biochemistry, 2015; 150325080043005 DOI: 10.1021/bi501552k

Kaynak: University of Warwick. (2015, April 10). Plant cell structure discovery could lead to improved renewable materials. ScienceDaily. Retrieved April 10, 2015 from www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150410083308.htm


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir