Araştırmacılar son dönemlerde buzağılar ile anneleri arasındaki iletişimi gizlice dinliyor. İneklerde iletişim süreci ilk kez detaylı akustik analizler kullanılarak inceleniyor.


İneklerin yavruları ile iletişim yöntemlerinin incelenmesi için ise tam 10 yıl harcandı ve çalışma boyunca kimlik ve yaşın akustik göstergeleri detaylı incelendi. Sonuç olarak; anneliğe özgü iki farklı "çağrı" tespit edildi. İnekler, yavrularına yakın olduğunda düşük frekanslı bir çağrı kullanırken, göz temasının olmadığı uzak mesafelerde iken ise daha yüksek sesli ve yüksek frekanslı çağrılarla buzağılarına seslenmekteydiler. Buzağılar ise annelerini emmek istediğinde seslenmekteydi. Bu 3 çeşit çağrı kişiselleştirilmiş bir seslenme idi; yani her bir ineği ve yavrusunu "çağrı"sından tanımak mümkündü.

Uzun zamandır öyle düşünülüyor ki, inekler birbirleriyle iletişim kurabilmek için bireyselleşmiş çağrılar kullanıyorlar. Bu çalışma da teoriyi doğrular nitelikte, ayrıca sığır türlerinde anne-yavru iletişiminin özel formlarını da tanımlıyor ve ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, Nottinghamshire serbest bölgelerde yaşayan 2 ayrı sığır sürüsü üzerinde çalıştılar. Kayıtlar ise son derece hassas ekipmanlar kullanılarak yapıldı ve çok fazla data toplandığından bunları inceleyecek ekstra bir yıl daha gerekti.


Araştırmacılara göre; ilk kez sığırlarda anne-yavru ‘çağrı’ ve seslenmelerinin bireyselleşmiş olduğu gösterildi. Her buzağı ve annesi kendilerine has karakteristik ve farklılaşmış ses ile anlaşıyor. Akustik analizler de gösteriyor ki, buzağıların sesinde başka bilgilerde bulunuyor. Yaş sesten anlaşılabiliyor ama cinsiyet anlaşılamıyor.

Bu çalışma da ilk kez bu kadar ilerlemiş araştırma tekniklerini kullanarak analizler yapıldı ve bunlara bağlı sonuçlar ise benzeri görülmemiş bulgular ve sığırların iyiliği için yapılacak ses araştırmaları içinde (vokal gösterge) öncü olma özelliği taşıyor.

Davranışsal açıdan anne-yavru iletişimi dışındaki vokalizasyonları araştırarak, iletişimin vokal göstergeleri bulunabilecek ve hayvan koruma projeleri için de farklı bakış açıları geliştirilebilecek.

Referans:


University of Queen Mary London. "Do you speak cow? Researchers listen in on 'conversations' between calves and their mothers." 15 December 2014.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir