Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör


(Kapak Resmi : © Nomad_Soul / Fotolia - )

Biyojeologlar,  Gravetiyen (Gravettian) çağda insanların yemeklerini nasıl paylaştıklarını gösterdiler. Bu çağ günümüzden 22.000 yıl ile 28.000 yıl öncesinin aralığına tekabül eden zamanı ifade eder.

Předmostí  istisnai bir tarih öncesi bölge olarak biliniyor. Tam olarak Çek Cumhuriyeti'nde Brno kentinin yakınlarında bulunuyor. Yaklaşık 30000 yıl önce Avrupa'da bulunan Gravetiyen insanlar tarafından yaşam alanı olarak kullanıldı. Bu insanlar ortalama 1000 mamutun kemiğini fildişi heykelcikler ve yerleşik evler yapmak için kullandılar. Bu tarihi öncesi insanlar bu değerli ham maddeleri soğuk düz steplerde farkedip topladılar mı yoksa yemek için mamutları avlayarak mı elde ettiler?  Bütün yıl süresince bu yerleşke civarlarında köpekgillerin kalıntıları da birikti, bunlardan bazıları da Paleolitik köpeklerin karakteristiklerine sahip. Bu hayvanlar mamut avlanmasına yardımcı mı oluyordu acaba? İnsanların köpek evrimine - yapay seçilim - yoluyla nasıl katkıda bulunduklarını ve son 50.000 yılda bu sürecin nasıl hızlı işlediğini düşündüğümüzde bu hiç de şaşırtıcı olmazdı.

Bu iki soruyu cevaplamak için, bir araştırma ekibi bölgeden elde ettiği insan ve hayvan fosil kemiklerinde bulunan karbon ve azot kararlı izotoplarını analiz ettiler. Ekipteki araştırmacılar bu sayede Předmostí'de yaşamış Gravetiyen insanların mamut yiyip yemediğini ve bu varoluş tablosunda "paleolitik" köpekgillerin yerini test etme şansı buldular.

Bu araştırma sonucunda insanların büyük miktarlarda mamut eti tükettiği saptandı. Boz ayı, kurt veya çakal gibi diğer etçiller ise mamut etine ulaşabildi. - çok büyük ihtimalle insan avcılar tarafından arkada bırakılmış olan mamut kalıntıları öyle gösteriyor.-  Şaşırtıcı olan şu ki, köpekler çok yüksek oranda mamut tüketmiş değiller, ne var ki sahipleri olan insanlar için mamut varken çok da çekici olmayan ren geyiği eti onlar için temel besin kaynağıydı. Daha kuzeydeki bazı geleneksel toplulularda da benzer durumlar gözlendi, bu durum genelde sevilmeyen yemeğin köpeklere verilmesi şeklinde kendini gösteriyor. Sonuçlar ayrıca gösteriyor ki, bu köpekler insan sahipler tarafından bilerek çiftleştiriliyor üretiliyor ve ulaşım için kullanılıyordu.

Bu yeni sonuçlar mamutların tarih öncesi (28.000 yıl önce) dönemde Avrupa'daki yaşamın temel bir bileşeni olduğunu ve köpeklerin de aynı zamanda onlara yardımda bulunmak üzere hazır bulunduğunu göstermektedir.

 

Referans : Hervé Bocherens, Dorothée G. Drucker, Mietje Germonpré, Martina Lázničková-Galetová, Yuichi I. Naito, Christoph Wissing, Jaroslav Brůžek, Martin Oliva. Reconstruction of the Gravettian food-web at Předmostí I using multi-isotopic tracking (13C, 15N, 34S) of bone collagen. Quaternary International, 2014; DOI: 10.1016/j.quaint.2014.09.044

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir