Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Santa Cruz Dağlarında iki düzineden fazla sayıda puma üzerinde yapılan yeni bir çalışma, dişi pumaların insanların yer aldığı bölgeye girdiklerinde daha çok avlanarak daha az beslendiklerini ortaya çıkardı. İnsanların, dolayısıyla evlerin yolların ve diğer gelişmelerin, varlığı pumaların korku duymalarına ve avlarının tamamını yiyerek fazla vakit tüketmek yerine oradan hızlıca uzaklaşmayı tercih etmesine neden oluyor.

Yapılan çalışmada artan konut yoğunluğunun pumaların avlanma davranışlarına olan etkisi ve ne sıklıkla avlandıkları üzerine yoğunlaşıldı ve sonuçlar konutlaşma arttıkça dişi pumaların avlandıkları bölgede beslenme için daha az zaman harcadığını gösterdi. Bu etkiler geyik popülasyonları ve pumaların çiftleşme başarısı üzerinde de etkili olmakta. Araştırma bu hafta Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayımlandı. İnsanlar tarafından geliştirilmiş bölgelerde dişi pumalar küçük avlanma alanlarına rağmen %36 daha fazla oranda geyik öldürdüler. 

Sonuç olarak araştırmacılar, pumaların insanlardan kaçma güdüsünün büyük bir enerji kaybına ve yiyecek kaybına sebep olmasından dolayı öldürme oranlarını arttığına kanaat getirdiler. Araştırmacılar 2008 yılından beri Santa Cruz Puma Projesi'nde birlikte çalışmaya devam ediyorlar.

Bu çalışma için,yakalandıktan sonra GPS görüntüleme aletleri takıldıktan sonra serbest bırakılan 30 pumanın hareketlerine baktılar. Ekipmanlar sadece lokasyonları kaydedip bildirmekle kalmıyor aynı zamanda ağırlık, saldırganlık ve avlanma davranışlarını da bildiriyor.

Ekip, insanların puma avlanma alanlarıa yaklaşık 150 metrelik mesafedeyken, avlanmalarına maksimum etkileri olduğunu saptadı.  Ayrıca, dişi pumaların erkeklere oranla daha küçük alanları olduğunu ancak daha fazla öldürme oranına sahip olduklarını da buldular. Dişi pumalar yılda ortalama 67 geyik öldürürken erkek pumalar 44 geyik öldürdüler üstelik avlanma alanları dişilerin yaklaşık üç katı büyüklüğünde. 

 

 
Referans: J. A. Smith, Y. Wang, C. C. Wilmers. Top carnivores increase their kill rates on prey as a response to human-induced fear. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 2015; 282 (1802): 20142711 DOI:10.1098/rspb.2014.2711
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir