Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Japonya'da gölet üzerine 1000 evin şebekeden elektrik almaksızın enerji ihtiyacını karşılayacak güçte 2 adet güneş enerjili elektrik santrali kuruldu.

Mega-santral; ülkenin 2011 yılındaki Fukushima nükleer faciasından itibaren yenilenebilir enerji kaynaklarını artırmada attığı adımlardan yalnızca bir tanesi. Geçtiğimiz birkaç yılda, Japonya güneş enerjili elektik üretme kapasitesini iki katına çıkarmayı başardı ve eğer bu paneller beklendiği kadar etkili olursa, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik eğilimin artmaması için hiçbir sebep gözükmüyor.

Santraller Japonya'nın Nishihira ve Higashihira göletleri üzerine kuruldu. 11250 modülün bulunduğu ve kurulumu yalnızca 7 ay gibi bir süreyi alan santrallerde her yıl saatte 3300 megawatt enerji üretilmesi bekleniyor.

Panellerin su üzerine yerleştirilmesi karaya yerleştirilmesinden daha zormuş gibi gözükebilir ancak aslında güneş panellerinin göl yüzeyinde oluşunun birçok faydası var. Öncelikle; kara alanı oldukça sınırlı olan Japonya gibi bir ülkede su alanlarını kullanmak mükemmel bir çözüm. Ayrıca tayfun korumalı olan santraller üzerinde bulundukları suyu kullanarak kendi kendini soğutmasından kaynaklı olarak enerji bakımından karadakinden daha verimli.

Bununla birlikte, panellerin su yüzeyinde gölge oluşturarak buharlaşmayı azaltması ve alglerin (yosun) büyümesine olanak sunması açısından su hazneleri ideal alanlardır. Kore Su Kaynakları Birliğinin raporuna göre; su yüzeyindeki modüllerin düşük sıcaklıkta olmaları karadaki panellerden %11 daha verimli olmaları anlamına geliyor. Rapor ayrıca tesislerle ilgili çözümü bulunamamış sorunları da tanımlıyor. Söylenilene göre; araştırma, paneller rüzgarla hareket ettiğinde toplanmış dataları göz ardı etmek durumunda ve yine söylenene göre yeni bağlanma sistemlerine sürekli olarak ihtiyaç var.

Zorlukları bir yana, umuyoruz ki bu santraller sahip oldukları potansiyeli ortaya çıkarabilirler. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaşması açısından bu bakış açısının birçok ülke için ilham verici olması temennimizle.

https://www.youtube.com/watch?v=vqdaViE8odM
Kaynak: Bec Crew, "Two enormous floating solar power plants have just opened in Japan", http://www.sciencealert.com/two-enormous-floating-solar-power-plants-have-just-opened-in-japan
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir