Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Ghent Üniversitesi araştırmacıları, gövdelerine yakın kanat tüyleri beyaz iken, kanat uçları siyah olan kuşların, bu kanat renkliliği sayesinde daha fazla kaldırma kuvveti elde edebildiklerini ortaya çıkardı. Araştırmanın ayrıntılarının özetlendiği makale Journal of the Royal Society Interface dergisinde yayımlandı.

Ekip, rengin kanat yüzeyi sıcaklığı üzerindeki etkisini sınamak için üç yöntem kullandı. İlk olarak, yansıma ölçümlerine dayalı olarak yüzey sıcaklığını modellediler. İkinci olarak, balık kartalları (Lat. Pandion haliaetus) üzerinde termal görüntüleme kullanarak, artan güneş ışığı yayılımıyla değişen yüzey sıcaklıklarını incelediler. Üçüncü olarak, farklı renkliliklere sahip tüyleri bir rüzgar tünelinde deneysel olarak ısıttılar ve gerçekçi uçma hızlarında yüzey sıcaklıklarını ölçtüler.

Ekibin bulgularına göre, koyu renkli tüylerin sıcaklığı açık renklilerden daha yüksek oluyor. Aynı kanat üzerindeki açık renkli tüyler ile koyu renkli tüyler arasındaki sıcaklık farkı 9ºC'a kadar çıkabiliyor. Bu da havada, kanatın hemen üzerinde bir konveksiyon akımı yaratmaya yetecek bir fark. Dolayısıyla kanat tüylerindeki renkler, uçmayı daha verimli hâle getiren bir etki yaratabiliyor. Sonuç olarak bu araştırmada, kanat tüylerinin rengine göre en büyük yararı görenlerin, gövdelerine yakın tüyleri açık renkte iken, kanatlarının diğer kısımlarında koyu renk tüyleri olan kuşlar olduğu anlaşıldı.

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir