Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Bir gün, hastaları nanorobotlar aracılığı ile ilacı veya etken maddeyi hastalığın etkilediği bölgeye özel olarak ve direk ileterek tedavi etmek çok standart bir pratik halini alacak. Ancak yalnızca ilaçlarla yüklü nanorobotları kana enjekte etmek, gitmeleri gereken yere ulaşmalarını sağlamaya yetmeyebilir. Bilim insanları ACS (American Chemical Society) yayını olan Nano Letters dergisinde yayımladıkları bir çalışmada, vücut sıvıları içerisinde daha kolay hareket ederek hedefe ulaşabilen yeni 'nanoyüzücüler' geliştirdiklerini açıkladılar.

Görsel : ACS - Nanoyüzücüler Görsel : ACS - Nanoyüzücüler


Minik robotların hastalara çok faydası dokunabilir. Örneğin, özel olarak kanser hücrelerini yok etmek üzere programlanabilirler ki bu da diğer tedavilere oranla komplikasyon risklerini, açık ameliyat ihtiyacını en aza indirecek ve daha hızlı iyileşme sağlayabilecektir.

Araştırma sahası, şimdilik laboratuarda geliştirilen kadarıyla ilk faz modelleri ile başlangıç aşamasında ve hızla gelişmekte olan bir alan. Ne var ki; bu robotların iyi ve doğru çalışmasının önündeki en büyük zorluk, onların vücut sıvıları içerisinde rahatlıkla yol almalarını sağlamak olarak görülüyor. Çünkü bu sıvılar nanorobotlar gibi minik şeyler için çok düşük akışkanlığa sahip. Araştırmacılar; Bradley J. Nelson, Olgaç Ergeneman, Salvador Pané, Yizhar Or ve ekip arkadaşları bu problemin çözümüne odaklanmış durumda.

Araştırmada, ipek telinin genişliği kadar uzunluğa sahip üç parçalı bir zincir dizisi üretildi. Bir segment polimer, diğer iki segment ise manyetik, metalik nanokablolardan oluşuyor. Bu küçük 'cihazlar' kandan daha az akışkan olan bir sıvının içine enjekte edildi. Dalgalanan (salınan) bir manyetik alan uygulandığında, nanoyüzücü'nün 'S' şeklinde bir hatta ilerlediği, kıvrılan bir hareket ile her saniye kendi uzunluğu kadar ileri gidebildiği gözlemlendi. Ayrıca manyetik alan ile yüzücüleri hedefe ulaşmaları için yönlendirmek de mümkün.

Nanoyüzücüleri bu videoda izleyebilirsiniz 
Kaynak : American Chemical Society, Toward nanorobots that swim through blood to deliver drugs, www.acs.org/content/acs/en/pressroom/presspacs/2015/acs-presspac-june-17-2015/toward-nanorobots-that-swim-through-blood-to-deliver-drugs-video.html

Referans : Bumjin Jang, Emiliya Gutman, Nicolai Stucki, Benedikt F. Seitz, Pedro D. Wendel-García, Taylor Newton, Juho Pokki, Olgaç Ergeneman, Salvador Pané, Yizhar Or, Bradley J. Nelson. Undulatory Locomotion of Magnetic Multilink Nanoswimmers. Nano Letters, 2015; 150604133830008 DOI: 10.1021/acs.nanolett.5b01981
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir