Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Yaşlılıkta bunama gibi mental rahatsızlıkları yaşamak istemiyorsanız, orta yaşlarınızda bunun önlemini almanız ve yiyip içtiklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü, kandaki glikoz seviyesiyle zihinsel rahatsızlıklar arasında ciddi bir bağ olduğu keşfedildi.

Yapılan bir araştırmanın verilerine göre, tip 2 diyabet teşhisi konulan hastaların yaşlılıklarında zihinsel problemleri tecrübe etme ihtimalleri bir hayli fazla. Araştırmaya göre, kandaki şeker oranı kontrol altına alınmayan diyabetlilerin beyinleri, diyabet hastası olmayanlara göre kabaca 5 yıl daha çabuk yaşlanıyor. Yani 55 yaşındaki diyabetli bir insanın beyni, 60 yaşındaki sağlıklı bir insan beyni gibi çalışıyor ve problemler yıllar geçtikçe birikiyor. Daha net bir veriyle desteklemek gerekirse, orta yaşlarında diyabet teşhisi konulan bir insanın mental fonksiyonları 20 yıl sonra %19 oranında azalıyor. Bu azalma oranı aslında bunamanın bir sinyali niteliğinde. Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health’den bir araştırma grubunun 6,000 kişi üzerinde yaptığı ve 1987’de başlayıp 2013’de biten çalışmaya göre; düşük kan şekerine sahip kişilerin, diyabetli ya da pre-diyabet denilen glikoza toleransı az olan kişilere göre zihinsel performansları çok daha iyi.

Peki, yaşlılıkta mental problemler yaşamamak için orta yaşlarda ve/veya gençlik çağlarında ne yapmak gerekiyor? Makaleyi yayınlayan araştırmacılara göre dengeli beslenme, kilo kontrolü ve spor mental problemleri azaltmak için hayati önem taşıyor. Ayrıca araştırmacılara göre diyabet teşhisi konulan bir insanın ileride mutlaka zihinsel problemleri yaşaması gerekmiyor. Eğer diyabet iyi yönetilebilir ve kandaki şeker oranı sürekli kontrol altında tutulabilinirse, mental rahatsızlıkları yaşama ihtimali de bir hayli azaltılabiliyor.

Makale : doi:10.7326/M14-0737
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir