Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
'Mikropor' adı verilen mikroskobik boşluklar içeren yeni bir malzemenin iklim değişikliği ile savaşımıza katkıda bulunabilir. Bilim insanlar suyun varlığında bile karbondioksidi önceden bilinen diğer materyallerden çok daha verimli bir şekilde yakalayan kristaller oluşturdu. Araştırma yakın dönemde bilimsel dergi Science'taki bir raporla yayınlandı.

İklim değişikliğini azaltmanın bir yolu da havadaki karbondioksidi yakalamak olabilir. Bu şimdiye kadar çok zordu; çünkü suyun varlığı karbondioksidin havadan emilimini engellemekte. Tam bir dehidrasyon ise maliyeti yüksek bir işlem.Araştırmacılar, kristal içerisindeki mikroporların karbondioksit ve su için ayrı emilim bölgeleri bulunan kararlı ve geri dönüşebilir bir materyal ürettiler.

"Bu, nemin varlığında etkili bir şekilde karbondioksit yakalayabilen bildiğim ilk materyal. Diğer tüm durumlarda su ve karbondioksit arasında bir çekişme olur ve genelde su kazanır. Ancak bu madde her ikisinin de emilimini yaparken, karbondioksit emilimi çok daha fazladır." diyor Stockholm University'den araştırmacı Osamu Terasaki.

SGU-29 adı verilen bu yeni madde uluslararası bir işbirliğinin ürünüdür. Bir bakır silikat kristali olan SGU-29, atmosferdeki karbondioksidi yakalamak için kullanılabilir ve emisyonları büyük oranda temizler.

"Karbondioksit her zaman nemle üretildi ve biz şimdi karbondioksidi nemli gazın içinden ayırıyoruz. Geliştirilmekte olan diğer sistemlerle birleştirildiğinde atık karbon yeni değerli bileşiklerin oluşturulması için de kullanılabilir. Bilim insanları bunun için çok sıkı çalışmakta ve muhtemelen beş yıl içerisinde bunu yapabiliyor olacağız. En zor kısmı karbondioksidi yakalamaktı ve şimdi bunun için bir çözümümüz var." diyor Osamu Terasaki.

 
Kaynak :  S. J. Datta, C. Khumnoon, Z. H. Lee, W. K. Moon, S. Docao, T. H. Nguyen, I. C. Hwang, D. Moon, P. Oleynikov, O. Terasaki, K. B. Yoon.CO2 capture from humid flue gases and humid atmosphere using a microporous coppersilicate. Science, 2015; 350 (6258): 302 DOI:10.1126/science.aab1680
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir