Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Yapılan yeni bir araştırmanın bulgularına göre, insanlar karbonhidrat zengini gıdalarla alakalı 6'ncı bir tadı alabiliyor.

Bu yeni tadın keşfi ile daha öncelerde tuzlu, tatlı, ekşi, acı ve umami olan 5 tat listesi 6’ya çıkabilir. Aynı zamanda bu keşif, neden nişastalı gıdaları bu kadar çok sevdiğimiz sorusuna da bir açıklama getirilmesini sağlayabilir.

Çikolatanın tadı kısa süreli oldukça güzeldir. Fakat görece küçük bir miktar çikolata yerken, gün içerisinde görece oldukça fazla miktarda ekmek tüketmek mümkün. Aynı şekilde birçok insan her gün çikolata yemezken, ekmek gibi karbonhidrat zengini ürünleri her gün tüketir.

Araştırmacılar karbonhidrat tadı ile günlük karbonhidrat tüketiminin fazlalığı arasında bağlantı olduğunu düşünüyorlar. Oregon State University’den araştırmanın başındaki Juyun Lim: ‘’ İnsanlar bu sebeple kompleks karbonhidratları tercih ediyor olabilirler.’’

Genel olarak, karbonhidratların ve şekerlerin aynı aileden olduklarını söylemek mümkün. Bu sebeple şekerin ve karbonhidratın ayrı birer tat olduğu değerlendirmesinin yapılmış olması, size garip gelmiş olabilir. Araştırmanın detayı bu yüzden önem taşıyor.

Bilim insanları, araştırmaya dahil olan 22 katılımcıya değişik oranlarda karbonhidrat içeren solüsyonları tattırdılar. Katılımcılar bu solüsyonların tadını ‘nişastamsı’ olarak değerlendirdiler. Ayrıca bir kısmı bu tadı pirinç tadına benzetirken diğerleri ekmek ve makarna tadına benzetti. Sonrasında katılımcılara, özel olarak dil üzerindeki şeker tadını alan alıcıları bloke eden ve uzun zincirli karbonhidratların kırılmasını sağlayan enzimi bloke eden iki bileşik verildi.

Şimdiye kadar, insanların karbonhidrat tadını ayırt edemeyecekleri düşünülüyordu. Çünkü karbonhidratlar çok hızlı parçalanırlar ve kendilerini oluşturan şeker moleküllerinden geriye yalnızca şeker tadı kalır. Bu sebeple karbonhidrat tadının tespit edilmesinin mümkün olmadığı düşünülüyordu. Daha önce bu alanda yapılan çalışmada da karbonhidrat tadı sandığımız şeyin aslında şeker tadı olduğu savunuluyordu.

Fakat yeni yapılan araştırmada dil üzerindeki belirli alıcıları ve karbonhidrat parçalayan enzimleri bloke edilen katılımcılar, ‘nişastamsı’ bu tadı hala algılayabildiklerini belirttiler.

Lim’e göre; her kültürün karmaşık karbonhidrat sağladığı bir ana kaynağı var. Yani tadını alamadığımız bir şeyi yiyor olmamız, pek anlamlı değil.

Araştırmanın önermesine göre, yeni bulunan bu tat, insanların ekmek ve pirinç gibi karbonhidrat zengini gıdaları sevmesini de açıklayabilir. Bilim insanları yeni yapacakları çalışmalarla da dil üzerinde bu 6. tadı almamızı sağlayan reseptörleri tespit etmeye çalışacaklar.

Aslında nişasta yeni keşfedilen tek tat da değil. 2015 yılında Amerika’da yapılan bir araştırmada, yağın kendi tadının olabileceği savunuluyordu. Başka bir araştırma grubu da tatların kan, kalsiyum ve amino asitler gibi ayrılabilmesinin mümkün olduğunu savunuyor. Yani bildiğimiz tatlar listesinin de tamamen değişmesi mümkün olabilir.
İlgili Makale: Chemical Senses, DOI: 10.1093/chemse/bjw088

Kaynak: Josh Hrala, Scientists have found a sixth taste - and it explains our love of carbs, ScienceAlert, Retrieved from http://www.sciencealert.com/scientists-might-have-just-found-a-sixth-taste


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir