Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör

Yeni bir çalışma bazı kertenkelelerde, penisin diğer niteliklere kıyasla 6 kat gibi inanılmaz bir hızda evrimleştiğini ortaya koydu.

Dişi bireyin içindeki yumurtaları dölleyebilmek işi biraz hüner isteyen bir iştir. Erkek cinsel organları oldukça yakın akraba türleri arasında bile farklı şekillerde ve boyutlarda olabiliyor. Karayip kertenkelelerinde görülen bu durum penisin daha hızlı evrimleştiğini ortaya koyuyor.

Anolis çene kanadıHarvard Üniversitesi'nden Julia Klaczko ve arkadaşları 25 Anolis kertenkelesi inceleyerek penis şekillerini ve bacak uzunluğu ile çenelerindeki "kanat" boyu gibi iki cinsel olmayan niteliği karşılaştırdılar.

Hemipenes olarak bilinen cinsel organlar oldukça farklı şekillerde olabiliyorlar, fakat Klaczko'nun ekibi uzunluk, genişlik ve lob boyutuna odaklandılar. Araştırmacılar bu değişimlerin Anolis soyağacında  nasıl bir hıza sahip olduğu üzerine incelemelerde bulundular.

Ve sonuçlar oldukça şaşırtıcıydı; Anolis cinsel organları diğer niteliklerden 6 kat daha hızlı evrimleşiyormuş.

Elde edilen bu olağandışı sonucu Michigan Üniversitesi'nden Kirsten Nicholson şöyle yorumladı;

"Cinsel organların daha hızlı evrimleştiği düşüncesi uzun süredir akıllardaydı. Fakat şimdi bu düşünceyi pekiştiren bir bulguya da sahibiz."

Bu hızlı evrimleşme; dişi bireyin erkek bireyin cinsel organına dair seçici davranmasıyla (daha uygun ya da cinsel anlamda daha uyarıcı tercihi) açıklanabilir.

Frankfurt Ulusal Tarih Müzesi ve Senckenberg Araştırma Enstitüsü'nden Gunther Köhler: "Nerede incelenirse incelensin, dişi Anolis'in cinsel organlarının onlara karşılık gelen penislere uygun bir şekle sahipler" diyor. Böylelikle dişi cinsel organınında aynı şekilde hızlı evrimleştiğini söylemek mümkün.

Makale Referansı: Journal of Zoology, DOI: 10.1111/jzo.12178

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir