Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Saarland Üniversitesi’nden Profesör Axel Mecklinger tarafından öncülük edilen araştırmaya göre, yaklaşık bir saat süren şekerlemeler yapmak hafızayı güçlendiriyor.

Mezun araştırma öğrencisi Sara Studte ile koordineli bir şekilde yürütülen çalışmada, 41 kişinin hatırlamaları üzerine incelemeler yapıldı. Gönüllü katılımcılardan tek ve çift kelimeden oluşan belirli sözcükleri öğrenmeleri istendi. Öğrenme aşaması bittikten sonra, katılımcıların bu sözcüklerden ne kadarını hatırlayabildikleri belirlendi. Daha sonra katılımcıların yarıya yakınının uyumasına müsade edilirken, geriye kalanlarına DVD seyrettirildi. Yaklaşık bir saat sonra yeniden teste alınan katılımcılardan kelimeleri tekrar hatırlamaya çalışmaları istendi ve sonucunda kısa süreli uyumalarına müsaade edilenlerin, DVD izleyenlerin bulunduğu kontrol grubuna göre ciddi anlamda daha fazla kelimeyi hafızalarında tutabildikleri görüldü.

Araştırmanın sonuçları Neurobiology of Learning and Memory dergisinde yayınlandı.

Saarland Üniversitesi’nden nöropsikologların yaptığı bu araştırmanın sonuçları, kısa süreli bir uykunun bile, beyindeki öğrenilmiş bilgilerin muhafazasını çok önemli bir şekilde arttırdığını kanıtlamış oldu. Araştırmanın sonuçları da oldukça açık. Axel Mecklinger’in açıklamasına göre de ‘’ 45 ila 60 dakika arası süren kısa uykular bile, hafızadan bilgilerin geri alınmasında 5 kat artış sağlıyor.’’

Araştırmanın detayına girecek olursak, kısa süreli uyku uyuyan grubun hafıza performansları, öğrendikten hemen sonra ölçülen performanslarına göre gelişme kaydetmedi ve aynı kaldı. Fakat, Profesör Mecklinger’in deyişiyle: ‘’ DVD izleyen grubunun performansı, kısa süreli uyuyan grubun performansına göre oldukça kötüydü ve uyuyan grubun performansı, öğrendikten hemen sonraki performanslarla neredeyse aynıydı.’’ .

Araştırmacılar çalışmalarında bilhassa hipokampus rolüne odaklandılar. Sara Studte’ın belirttiğine göre, ‘’ Biz "sleep spindle" olarak bilinen belirli tip beyin aktivitesini araştırdık. Bu aktivite, uyku boyunca hafıza konsolidasyonunda önemli bir role sahip. ‘’. ‘’Sleep spindle’’ hızlı salınımların elektroensefelogram(EEG)’da kısa süreli ani ortaya çıkışı anlamına geliyor. Profesör Mecklinger’de hafıza içeriğinin belirli tip bileşenlerinin, özel olarak önceden işaretlenmiş bilginin, tercihen bu tip beyin aktivitesi sırasında konsolide olduğundan kuşkulandıklarını belirtiyor.. Yani kısaca belirtmek gerekirse, eğer kişinin hafızasında birşey güçlüyse, EEG’de daha büyük sayıda ‘’sleep spindle’’ görünüyor.

Araştrma takımı, makaleyi de açık bir sonuç bölümüyle tamamlamış. Axel Meklinger’e göre, iş yerinde veya okulda kısa süreli uyumak, öğrenme başarısını arttırıyor. Araştırmacılar insanların bir şeyler öğrendikleri her yerde, uykunun pozitif anlamda ciddi bir etkisi olduğuna inanıyorlar. Yani konsantre olunmuş bir öğrenme sürecinden sonra, öğrenme performansının arttırılması için tek ihtiyacımız olan kısa süreli bir uyku.
Kaynak:

University Saarland. "Neuropsychology: Power naps produce a significant improvement in memory performance." ScienceDaily. ScienceDaily, 20 March 2015. <www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150320091315.htm>.
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir