Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Daha önce 'kötü' kolesterolü ciddi oranda düşürdüğü bilinen ve deneysel terapilerde kullanılan evolocumab kullanan hastalar %50 daha az ölüm, kalp krizi, felç riski taşıyorlar ve daha az tedaviye ve açık damar ameliyatına ihtiyaç duyuyorlar. Karşılaştırma yapılan grup ise klasik tedaviler uygulanan hasta grupları. Buradaki sonuçlar Amerikan Kardiyoloji Koleji'nin 64. Senelik Bilimsel Toplantısında açıklandı.


 Açık etiketli çalışmada  bir yıllık bir tedavi sonucunda standart tedavi alan hastalarda kardiyovasküler olayların görülme sıklığı  %2.18 olarak saptandı. - Standart tedavi grubu yüksek oranda 'statin' alan grubu ifade ediyor.- Buna karşılık, evolocumab tedavisi uygulanan hastalar bu olayları neredeyse yarı niceliğe denk gelen %0.95 oranında gösterdi.

Daha önceki çalışmalar bu maddenin, kötü kolesterol olarak bilinen LDL (low-density lipoprotein) miktarını düşürdüğünü göstermişti. Bildiğimiz üzere kötü kolesterol damarları tıkama etkisi gösteren kalın ve sert bir birikmeye ve plak oluşumuna sebep olduğu için bu isimle anılıyor. Evolocumab, kötü kolesterolü %61'lere varan oranlarda düşürmeyi başarıyor. Evolocumab bir insan monoklonal antibadisi (tek tip üretilen ve hedef proteine bağlanan bir protein yapısı) ve PCSK9 olarak bilinen (proprotein convertase subtilisin-kexin 9)'i bloke ederek işini yapıyor. PCSK9 ise karaciğerin LDL kolesterolü kandan atma görevini yapmasını engelleyen bir protein. Yani evolocumab dolaylı yoldan LDL'nin kandan atılmasını uyarıyor.

Azalan LDL oranı kardiyovasküler semptomları da ciddi oranda düşürüyor ve uygulanan tedavilerin de daha çabuk sonuç vermesini sağlıyor.

Araştırmanın başında ölçülen ortalama LDL kolesterol seviyesi desilitre başına 120 miligramdı. Evolocumab kullanan hastalar desilitre başına neredeyse 70 miligram düşerek 48 miligramlık değerlere ulaştı. Şu ana kadar kullanılan tüm yöntemlerden açık ara daha verimli bir sonuç olarak kaydedildi.

Araştırmacılar 4,465 hasta üzerinde ortalama 12 faz II ve faz III çalışması yaparak uzun vadede evolocumabın etkilerini gözlemlemek için deri altından enjekte ettiler ve şaşırtıcı sonuçlara ulaştılar. Klasik statin tedavileri uygulanan kontrol gruplarına nazaran çok daha az ölüm, majör koroner hastalık, kalp krizi, felç vakasıyla karşı karşıya geldi. Potansiyel vakalar ise hastaneye yatmayı bile gerektirmeyecek türden basit vakalar olarak kaydedildi.

Yan etkiler biraz daha üzerinde çalışılacak olan noktalar , yine de 2 ila 4 hafta içerisinde dengeye ulaşılıyor ve vücut tarafından tamamen tolere ediliyor.

Klinik araştırmaların doğası gereği sonuçlar hiç bir zaman tatmin edici sınırlara ulaşmıyor. Örneğin az da olsa görülmeye devam edilen ikincil rahatsızlıklar, kalp krizi ve felç vakaları ilacın 2017'ye kadar en azından 27.500 üzerinde denenmesini zorunlu hale getiriyor. Bu deneyler tamamlanana kadar bilim dünyası ilacın tam anlamıyla kullanımına geçit vermeyecek gibi görünüyor.

Genetik olarak da bu sağlama doğru görünüyor. Çünkü genetik olarak düşük PCSK9 aktivitesine sahip hastalar hali hazırda düşük kardiyovasküler rahatsızlıklar yaşıyor. Burada analizi yapılması gereken noktalardan biri de doğal olarak hastaların normal PCSK9 protein seviyeleri..

Araştırmanın güven verici olmasının en önemli sebebi, statinin yüksek miktarda kullanıldığı tedavi şekillerinde vücut bunu tolere edemezken, en büyük üç PCSK9 inhibitöründen (engelleyici- durdurucu) biri olan evolocumab ile daha düşük miktarda LDL miktarını vücut tolere ederken düşürmesi ve ciddi sayılara ulaşan insan gruplarında denenebilmesi olarak lanse edildi.

(Not: Konu ile ilgili olarak şu yazıyı da okumanızı öneririz: Yeni Kolesterol İlacı Rezaleti)
Referans   :       Marc S. Sabatine, Robert P. Giugliano, Stephen D. Wiviott, Frederick J. Raal, Dirk J. Blom, Jennifer Robinson, Christie M. Ballantyne, Ransi Somaratne, Jason Legg, Scott M. Wasserman, Robert Scott, Michael J. Koren, Evan A. Stein. Efficacy and Safety of Evolocumab in Reducing Lipids and Cardiovascular Events. New England Journal of Medicine, 2015; 150315080057008 DOI: 10.1056/NEJMoa1500858
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir