Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Yaklaşık 565 milyon yıl önce, okyanus tabanında oldukça tuhaf bir canlı yaşadı. Oval şeklinde uçları olan bir şekle sahip, parçalı bir yapıyla kaplı, belirgin bir ağız ya da beslenme parçaları olmayan ve o zamanda (565 milyon yıl önce) en çok bulunan canlı. Fractofusus, çok hücreli basit mikropların oluşturduğu bilinen ilk kompleks organizmalardan birisi ve 40 cm boyuna kadar ulaşabilirler. Ancak Fractofusus günümüzde bulunmuyor, dolayısıyla da hakkında bilgi edinmek oldukça zor. Hakkında çok az şey bilinen Fractofusus'a dair, University of Cambridge'dan araştırmacılar; kompleks organizmadaki üremenin ilk örneklerine ulaştılar.

Bulunan Fractofusus'a ait örnekler; bu canlının üreyebildiğini ve çevresel süreçler tarafından oluşturulmadığını gösteriyor. Nature'da yayımlanan çalışmanın öncülüğünü yapan Dr. Emily Mitchell şöyle diyor:

"...Dahası küme boyutlarının, canlının; su içerisine salınmış Fractofusus "tohumu" ya da parçacıkları sonucu oluşamayacak kadar küçük olduğu bulgusuna ulaştık. Dolayısıyla bu kümelerin farklı bir süreçle oluştuğunu biliyorduk. Ve kullanabilecekleri tek bir şekil kalıyor; tıpkı çileklerdeki gibi "sürünücü kollar" ya da stolonlar (bir tür filiz, sürünücü yapı) kullanmak."

Araştırmacılar; binlerce Fractofusus fosili içeren ve Newfoundland civarındaki okyanus tabanının bir kısmını oluşturan Kanada'daki üç büyük yatağı analiz ettiler. Yatakta bulunan her hayvanın yeri ve mümkünse canlıların boyutları haritalandırıldı.

Dr. Mitchell:

" Bu üremenin iki modu alışılmadık gelirken, birçok bitki bu şekilde ürüyor. Ancak ne var ki; Fractofusus bir bitki olarak sınıflandırılmamalı, çünkü okyanus tabanında ışık ulaşamaz ve canlı fotosentez yapamıyor. Bununla birlikte, Fractofusus bir hayvan olarak da sınıflandırılamaz. Çünkü hiçbir hayvani özellik sergilemiyor. Bu canlı;  günümüzde tamamen yok olmuş ökaryotik bir grup olarak bilinen "rangemorphs"a --Ediakaran fosillerine ait bir grup-- ait. Fakat bu grubun hayvanlarla olan ilişkisi üzerine çalışma yapmak inanılmaz derecede zor" diyor.

Öte yandan, bu canlının yaşam ağacının neresine oturacağına dair tartışmalar devam ederken, alışılmadık bir üreme örneği gösteren Fractofusus'a dair araştırmalar sürüyor. Ancak evrimsel açıdan, bu organizma daha az başarılı oldu ve yaklaşık 540 milyon yıl önce tamamen yok oldu.

fractofusus-fosili-bilimfili Fosiller; organizmanın üremeye dair iki moda sahip olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Josh L Davis, "Researchers Find Earliest Example Of Reproduction In A Complex Organism", http://www.iflscience.com/plants-and-animals/researchers-find-earliest-example-reproduction-complex-organism
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir