Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Gergin bir gün geçirdiğinizde, köpeğinizin bunu "anlatabildiği" ortaya çıktı. University of Veterinary Medicine Vienna'da yapılan bir araştırma;  köpeklerin insanlardaki jest ve mimikleri okuyabildiklerini ve nasıl hissettiğinizi anlayabildiklerini ortaya çıkardı. Araştırma insan haricindeki diğer hayvanların da yüzdeki duygusal izleri seçebildiğini gösteren ilk çalışma.

Ekip; köpekleri, insanların oluşturdukları mutlu ve öfkeli yüz ifadelerini ayırt edebilmeleri için ve bir tanesini seçmeleri için eğittiler. Eğitim ve denemelerde köpeklere yüzlerin yalnızca yarısını göstererek, ekip; köpeklerin duygusal ifadenin tamamını görüp bu şekilde bir ayırt etme yoluna gitmelerini önlemek istediler. Köpekler doğru yüze dokunduklarında ödüllendirildiler.

Köpeklerin eğitilmesinin ardından mutlu ya da kızgın ifadeli bir yüzün seçilmesi için araştırmacılar köpeklere yüzlerin diğer kısımlarını da gösterdiler. Örneğin; daha önce yalnızca alt kısımlarını gördükleri yüzlerin mutlu/üzgün üst kısımları da gösterildi ya da eğitim sırasında yarısını gördükleriyle aynı tamamen yeni yüzler gösterildi. Köpeklerin çoğunluğu eğitimde gösterilen yüzleri doğru bir şekilde seçtiler. Bu da ortaya çıkan bu durumun tesadüfen olmadığını kanıtlıyor.

Bununla birlikte, mutlu ifade içeren yüzleri seçmesi için eğitilen köpekler, öfkeli ifade içeren yüzleri seçmesi için eğitilen köpeklerden daha hızlı öğrendiler. Bu durum da bize, köpeklerin mutlu ifadelerde "tehlike geçti" duygusunu anlayabildiklerini gösterirken, kaşları çatık ifadelerin ise "uzak dur" duygusunu verdiğini gösteriyor. Araştırmacılar bunun oldukça muhtemel olduğunu çünkü köpeklerin olumlu ve olumsuz ifadeleri geçmiş tecrübelerinden bildiklerini söylüyorlar.

Çalışma 12 Şubat'ta Current Biology' de yayınlandı. Peki neden köpekler? Çalışmaya göre köpeklerin seçilmesinin sebebi; bütün hayvanlar içerisinde insanlarla en ümit verici ilişkiyi köpeklerin kurması olarak ifade ediliyor. Bir sonraki çalışmalarında da umarız kedileri kontrol ederler.

"Köpeklerin Neyi Nasıl Söylediğimizi Anladıklarını" ortaya çıkaran bir başka çalışmayı okumak için TIKLAYIN


Kaynak: Lydia Ramsey, "Dogs Can Tell Whether You're Happy Or Sad", http://www.popsci.com/dogs-can-figure-out-if-youre-happy-or-sad

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir