Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
İnsan vücudunun, fizyolojisinin ve anatomisinin evrimi sonucu koşmaya son derece uygun bir şekilde gelişmiş olabilir ancak Haziran 2016`da yapılan bir araştırmaya göre, çimento betonundan zemin üzerinde koşmak üzere evrimleşmemiş olduğu kesin. Böylesine sert zeminler üzerinde yaptığımız tempolu koşularda veya hızlı yürüyüşlerde yerin tepkisini yumuşatmak için giydiğimiz yürüyüş ve koşu ayakkabıları yaylanan, köpüklü, esnek tabanları ile yol ile hassas ayaklarımızın arasında bir bariyer görevi görmektedir.

Spor ayakkabısı teknolojisi her ne kadar gelişse de, yapılan meta-analiz ve hastane kayıtları incelemelerine göre, son 40 yıl içinde koşu sakatlıkları oranları azalma göstermedi. Bu durum da bazı koşucuları ve daha kritik olarak da bazı araştırmacıları, bu ayakkabıların belki de faydadan çok zarar verdiği noktasında şüpheye düşürdü.

Bu iddiayı test etmek üzere Avustralya'daki The University of Queensland - School of Human Movement and Nutrition Sciences'dan araştırmacılar işe koyuldu. Çıplak ayaklar; koşarken ayakların yere her çarptığında şoku absorbe eder ve vücudu bu şok enerjisinden güç alarak ileri doğru iter ve diğer adım için kullanır. 

Ayakkabıların sağlıklı olduğundan şüphe eden araştırmacılar, fazlaca yaylanma sağlayan ayakkabıların bu enerji aktarımı sürecini sekteye uğrattığını, ayak ve kâlf kaslarının zamanla daha rahatlamasına ve zayıflamasına sebep olduğunu öne sürüyor.

Bu önsezi üzerine araştırmacılar, 16 katılımcının hem çıplak ayakla hem de ayakkabılı şekilde, kuvvet sensörleri ile donatılmış koşu bandı üzerinde koşmasını sağladı. Aynı zamanda katılımcıların ayaklarının alt derilerine tutturulan ince kablolarla ayak kaslarındaki aktivasyon ve aktivasyon değişimi için de kayıt alındı.

Sonuçlara göre, koşu ayakkabıları gerçekten de ayakların yere bastığı anda diğer adım için basınç uygulayarak yaptığı öteleme hareketini sekteye uğratıyor. Bununla birlikte, çıplak ayağın yere basıldığında tabanının düzleştiği tespit edildi. a karşılık spor ayakkabı içindeki ayağın ise, yapılan ölçümlere göre çıplak ayağa oranla yalnızca yüzde 75'inin yani 4te 3'ünün zemine (ayakkabı tabanına) değdiği ve tamamen düzleşmediği ulaşılan sonuçlar arasındaydı.

Ne var ki, hipotezde öne sürüldüğü gibi ayağın kaslarının rahatlaması ve gevşemesi durumu gerçekleşmedi ve bu yöndeki şüpheler bir anlamda boşa çıktı. Bu sonuçların hepsi bir araya getirildiğinde ortaya çıkan anlam da, basıncın artması koşulu ile spor ayakkabı içindeki ayak kaslarının daha fazla kuvvet harcaması idi.

Journal of the Royal Society Interface'de yayımlanan araştırmaya göre, spor ayakkabı giymek koşu fizyolojisini etkiliyor ancak bilim insanlarının şüphelendiği yönde değil.
Kaynak : Lizzie Wade, How running shoes change your feet, 14 Haziran 2016, www.sciencemag.org/news/2016/06/how-running-shoes-change-your-feet

Makale Referans : DOI: 10.1126/science.aag0608
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir