Post Author Avatar
İdris Kalp
Akdeniz Üniversitesi - Çevirmen
Yeni bir kuantum fiziği deneyi, akıl bulandıran bir iddiaya yeni bir kanıt sağladı: Doğru koşullar altında, aynı olayı gözlemleyen iki kişi, iki farklı olayın gerçekleştiğini görebilir ve bunların her ikisi de gerçek olabilir. Çevrimiçi önyayım sitesi arXiv’de yayımlanan araştırmada, Heriot-Watt Üniversitesi’nden fizikçiler ilk defa, klasik bir kuantum fiziği düşünce deneyini gerçekleştirerek iki farklı kişinin farklı gerçeklikler deneyimleyebileceğini gösterdiler.

Deney, iki kişinin tek bir fotonu gözlemlemesini içeriyor. Foton, ışığın farklı koşullarda ya bir parçacık, ya da dalga gibi davranabildiği ölçülebilir en küçük birimidir. Foton bu durumlardan birinde bulunabilir fakat hangi durumda olduğu ölçülene kadar fotonun bir süperpozisyon durumunda olduğu söylenir; yani her iki durumun da aynı anda geçerli olduğu bir hal.

Düşünce deneyinde, bir bilimci usulca fotonu analiz eder ve onun durumunu belirler. İlk ölçümden habersiz olan bir diğer bilimci, fotonun olası her durumun kuantum süperpozisyonunda olduğunu, böylelikle ilk bilimcinin ölçümünün de doğru olduğunu onaylayabilir. Sonuç olarak, her bir bilimci farklı bir gerçeklik deneyimlemiştir. Her ikisi de teknik olarak doğrudur; her ne kadar birbirleriyle çelişseler de.

Bu fikri düşünce deneyi halinden gerçekliğe dönüştürmek, lazerler, ışın ayırıcılar ve iki farklı bilimci tarafından yönetilen deney düzeneğinin çeşitli parçaları tarafından ölçümlenen 6 fotondan oluşan bir diziyi içeriyor. Daha önce başka bilimciler de benzer bir deney düzeneğini tasarlamış fakat hiç kimse deneyi gerçekleştirmemişti. Araştırma henüz değerlendirilmemiş ve akademik bir dergide yayınlanmamış olsa da, bulguları zihin bulandıran fikirlere dayanak sağlıyor. Konu kuantum fiziğinin sınırları olduğunda, ortak bir gerçeklik diye bir şey söz konusu olmayabilir.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir