Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Fransız araştırmacılar tarafından, laboratuvar ortamında her açıdan tamamlanmış (tam donanımlı) insan sperm hücresi üretildi. Erkeklerde kısırlık problemine ve bundan sıkıntı yaşayan binlerce çifte kısa zamanda çözüm üretme potansiyeli olan buluş, son dönemin en önemli bulguları arasında sayılıyor.

Uygulanan ve etkisi gözlenen bu yöntem ile kısır erkeklerdeki olgunlaşmamış genç sperm hücreleri alınarak laboratuvar ortamında olgun ve tamamlanmış sperm hücreleri üretilebilecek.

Bilimciler uzun yıllardır erkek üreme hücrelerini (spermatagonya) testisten toplayarak olgun ve doğurgan sperm üretmekte ciddi zorluklar yaşamaktaydı. Vücut içerisinde (in vivo) bu süreç 72 gün sürmekte ve bazı erkeklerde ise bu süreçte bir takım mekanizmaların işlememesi nedeniyle spermler doğurganlığını veya dölleme yeteneğini kaybetmektedir. Laboratuvarda bu teknik üstüste uygulandığında kısır erkekler çocuk sahibi olabilecek.

Daha önceki deneylerde fare spermatogonyası ile gerçekleştirilen teknik ilk kez insan sperm hücrelerinde denendi ve başarılı oldu. Bilim dünyasında heyecanla karşılanmasının sebebi de bu.

Bilimciler ise teknik tekrar gözden geçirilip defalarca tekrarlanmadan çok da heyecanlanılmaması noktasında insanları uyarıyor. Daha sonraki dönemlerde geçerliliğini yitiren yöntemler çiftler arasında da güven kırılmasına ve hayal kırıklığına sebep olarak başka problemlere yol açabiliyor.

'Artisem' olarak adlandırılan bu yeni metodun pre-klinik araştırmaları önümüzdeki yıl boyunca denenerek, güvenilirliliği ve prosedürün kalitesi saptanacak. 2017 yılında ise insan klinik araştırmalarına başlanacak ve laboratuvar yapımı spermler ile insan bebeklerinin doğumu gerçekleştirilmeye çalışılacak. Bu prosedür dişi yumurtanın yapay sperm ile laboratuvarda döllenmesini ve daha sonra sonuçta üretilen embriyonun kadın uterusuna transplantasyonunu (organ veya hücre ekleme veya aktarımı) kapsıyor.

Çalışması ve güvenli olması halinde tekniğin yılda 50.000 erkek üzerinde uygulanması ve yıllık yaklaşık 3.3 milyar dolar (Yaklaşık 8 milyar türk lirası) bir finansal değeri olması bekleniyor.

Eğer çalışırsa ve diğer bilimciler tarafından onaylanırsa çok büyük bir endüstriyel alan yaratılmış olacak ve tıbbi tedaviler için geniş bir uygulama alanı sağlanacak.

 
Referans : Sciencealert.com, Sperm has reportedly been created in the lab for the first time ever, www.sciencealert.com/sperm-has-reportedly-been-created-in-the-lab-for-the-first-time-ever
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir