Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
 

Bonzai aslında bon(tabak) ve sai(ağaç) anlamına gelen Japonca kelimelerin birleşiminden oluşmuştur ve aslen minyatür ağaç sanatının adıdır. Fakat hepimiz bu isme sanatından çok bu isim altında üretilen sentetik uyuşturucu ile aşinayız.

Bonzai uyuşturucusu özellikle yoksul mahallelerde kolay ulaşılmasıyla ve ucuz fiyattan insanlara satılmasıyla bilinmektedir. Aslında bir çeşit yapay esrardır ve bitkinin üzerine uyuşturucu etkisi sonradan eklenmektedir. Peki bonzai nedir ve etkileri nelerdir?

Bonzai uyşturucusunun etken maddesi sentetik kanobionidlerdir. Esrarın da etken maddesi bir kanabionid olan tetrahydrocannabinol (THC) dur. Bu madde bir şekilde kana karıştığı zaman insana keyif vermektedir ve sinirleri gevşetmektedir. Ayrıca ilginç bir şekilde yapılan çalışmalar göstermiştirdir ki anne sütünde de esrarda bulunan kanabionidlerin birçoğu bulunmaktadır ve gelişim için hayati önem taşımaktadır.

Fakat anne sütünde bulunuyor olmaları sonradan alındıklarında vücuda her zaman iyi etkileri olacağı anlamına gelmemektedir.

Özellikle bonzai ve esrar içiminde insanlarda aşırı endişe ve ölüm korkusu, algılamanın azalması,hayal görme, gevşeme, kolay yönlendirilebilme, duygu durumları en uçlarda yaşama(gülme, ağlama gibi) gerçek ile hayali ayırt edememe, aşırı tepkiler gösterme, bağımlılık, kusma, kalp ritminde artma, çarpıntı, kan basıncında artma, kalp krizi, huzursuzluk ve akıl karışıklığı görülmektedir.

Bu etkilerin birçoğu özellikle bonzai içen bütün insanlarda görülmektedir. Aşırı dozları mikrogramlarla ölçülen sentetik uyuşturucuların bonzai kullanan insanlarda kana karışması, zamanla sinirleri hissizleştirmekte ve ölümü kaçınılmaz hale getirmektedir.

Bonzai bağımlılık yaratan bir uyuşturucudur. Vücudun sentetik uyuştuculara töleransı hızlı gelişmektedir yani bir kullanımdaki verdiği keyif aynı dozajda ikinci kullanımda elde edilememektedir.

Referanslar:

Naturalnews.com

Dr. Fikret Özgür- Bilkent Üniversitesi

Wikipedia

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir