Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Utah Üniversitesi'nde çalışan elektrik ve bilgisayar mühendisleri, sıradan bir cam panelin veya herhangi bir arkası görünür pencerenin lens görevi görebildiği bir kamera üretmenin yolunu keşfetti. Çalışmanın ayrıntıları Optics Express dergisinde yayımlandı.

Ekipten Rajesh Menon, geliştirilen tüm kameraların, insanların onlara bakıp resimleri deşifre edeceği düşüncesiyle geliştirildiğini söylüyor ve şunu soruyor: Bir algoritma çalıştıran bir bilgisayar tarafından yorumlanabilir bir kamera geliştirmek nasıl olurdu? Neden insanlar için değil de makineler için optimize edilmiş kameralar tasarlamayı düşünmeyelim?

Eğer cep telefonları ya da SLR kameralar için geliştirilenler gibi normal bir dijital kamera sensörünü lens olmadan bir nesneye yöneltirseniz, pikselleştirilmiş bir baloncuğa benzeyen bir görüntü oluşur. Fakat bu baloncuğun içinde, tanımlama yapmak için uygun şekilde eğitilen bir bilgisayar programının nesneyi tanımasına yetecek dijital bilgi hâlâ mevcuttur. Görüntüyü çözecek bir algoritma kolayca geliştirilebilir.

Menon ve ekibi, bir dizi deney sonucunda, her ikisi de bir LED ışıklı tahtada sergilenen üniversite logosu ile canlandırılmış bir çubuk figürü videosunun resimlerini çekti. Ucuz, modası geçmiş bir kamera sensörü, bir pleksiglas pencerenin bir yanına takıldı. Işıklı tahta panelin önünde sensörün önünden 90 derecelik açıda konumlandırılmış durumdayken, sensör pencereye yöneltildi. Algoritmayı çalıştıran bir bilgisayar işlemcisinin yardımıyla kamera sensörünün verdiği görüntü, düşük çözünürlüklü olsa da kesinlikle tanınabilir durumdaydı. Bu yöntemin renkli görüntülerin yanı sıra hareketli çekimler de üretebileceğini ekliyor Menon.

İşlem sırasında pencerenin kenarlarına yansıtıcı bant yapıştırılıyor. Nesneden gelen ışığın büyük bölümü camdan geçip giderken, %1 kadar olan ama işlem için yeterli olan miktarı ise camdan saçılarak kamera sensörüne giriyor ve bilgisayar algoritması da bu bilgiyi çözüyor.

Ortaya çıkan fotoğraf Pulitzer Ödülü kazanacak olmasa da, otonom arabalarda engelden kaçınma sensörleri gibi uygulamalar için yeterince iyi olduğu söylenebilir. Ayrıca daha güçlü kamera sensörlerinin, daha yüksek çözünürlüklü görüntüler vereceğini belirtiyor Menon.

Lenssiz bir kameranın kullanılabileceği çok fazla sayıda uygulama olabilir. Ev inşaatı sırasında pencereleri lens olarak kullanan güvenlik kamerası sistemleri kurulabilir. Ayrıca yükseltilmiş gerçeklik gözlüklerinde de kullanılabilir. Şu anki bu tür gözlüklerde, konum takibi için kameranın kullanıcının gözüne yöneltilmesi gerekiyor ama bu teknolojiyle lensin yanlarına konumlandırılarak boyut küçültülebilir.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir