Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Araştırmacılar, bilimsel bir dergi olan Copeia'de yayımlanan makalelerinde Madagaskar'da yaşayan ve 'hayalet yılan' adını verdikleri bir yılan türünü keşfettiklerini duyurdu. Yılan bu ismini soluk gri renginden ve bilinmezliğini korumasından alıyor. Bu keşiş aslında 2014 yılının Şubat ayında, Madagaskar'daki Ankarana Ulusal Parkı'nın içinde açılan yeni bir güzergah üzerinde gerçekleşmişti. O günden beri bu yeni hayvanın, fizyolojisi, morfolojisi, beslenme alışkanlıkları ve en önemlisi genetiği üzerine çalışmalar yürüten ekip, makalelerinde bu yılanın bilinenlerden farklı bir tür olduğunu açıkladı.

Araştırmada yer almış olan bilim insanları tarafından Madagascarophis lolo adı verilen türün adında geçen lolo (lulu) kelimesi de Malgaşça dilinde hayalet anlamına geliyor.

Madagascarophis grubunun -kedi gözlü yılanlar- bir üyesi olan bu yeni türde de dikine doğrultuda göz bebekleri mevcut. Bu özelliğin çoğunlukla akşam veya gece aktif olan (avlanan, beslenen, üreyen) yılan türlerinde görüldüğü biliniyor. Bugün bilinen birçok kedi-gözlü yılan türü tahrip edilmiş ormanlarda yaşıyor. Ancak bu tür ulusal parkın ikonu haline gelmiş olan soluk gri renkli Tsingy kireçtaşı kayalarının olduğu bölümde görüldü.

Araştırmanın notlarına göre diğer Madagascarophis yılanlarının hiçbiri bu kadar ayırt edici bir gri tona sahip değil. Buna ek olarak yürütülen genetik analizler de bu yılan türüne en yakın olan akraba türün Madagascarophis fuchsi adlı ve Ankarana'nın 100 kilometre kadar kuzeyinde bulunmuş olan bir tür olduğunu ortaya koyuyor.

Madagaskar'ın en yaygın yılan grubunun kedi-gözlü yılanlar olmasına karşılık, hala yeni türlerin keşfediliyor olması araştırmanın en ilgi çekici yanlarından biri olarak görülüyor.

Başka türler ararken bu türü keşfeden araştırmacılar uzun uğraşlar sonucu ele geçirdikleri tek yılanı iki yıldan daha uzun bir süredir incelemeye devam ediyor. Araştırmaları için Amerika'ya dönerek morfoloji ve genetik analizleri yürütmeye başlayan araştırma ekibi, özellikle de yılanın hem karın hem sırt kısmındaki, üst ve alt dudaklarındaki tüm pulları saydı. Buna ek olarak hayvanın ve yakın akrabası olan Madagascarophis fuchsi'nin doku örneklerinden DNA'lar toplayan araştırma ekibi, Madagascarophis türleri arasında paylaşılan veya ortak olan üç genetik işaretçiyi karşılaştırarak, yeni türün hangi bilinen türlere daha yakın olduğunu ve akrabalık derecesini inceledi.

Buna dayanarak, gruba ait genetik soy ağacını veya başka bir deyişle filogeni haritasını çıkaran araştırmacılar toplam beş türü içeren Madagascarophis yılan grubunu daha detaylı biçimde tanımlamayı başardı.

Araştırmacılar gerçekleştirilen tüm analizlerin bu yılanın yeni bir tür olduğunu gösterdiğini ancak elimizdeki tek örneğin de bu tek yılan olduğunu belirtiyor.
Makale Referans: Sara Ruane, Frank T. Burbrink, Bernard Randriamahatantsoa, Christopher J. Raxworthy. The Cat-eyed Snakes of Madagascar: Phylogeny and Description of a New Species ofMadagascarophis(Serpentes: Lamprophiidae) from the Tsingy of Ankarana. Copeia, 2016; 104 (3): 712 DOI: 10.1643/CH-15-346
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir