Post Author Avatar
Erhan Güven
Sağlık Bakanlığı - Yazar
12 Ağustos 2005 tarihinde fırlatıldıktan 7 ay sonra Mars yörüngesine girmesinin ardından, araştırmalarını titizlikle ve ekonomik olarak sürdüreceği alçak yörüngeye yerleşmesi Kasım 2006’yı bulan MRO, yeni Mars iniş aracı InSight’ı en iyi şekilde karşılamak için bugün önemli bir manevra gerçekleştirecek.

Sadece 77 saniye sürmesi planlanan manevra sırasında orta büyüklükteki 6 iticisinin ürettiği güçle yörünge düzleminde farklı bir yere konumlanacak. Bu “geçici” yer değişikliği, 28 Eylül 2016’da Mars yüzeyine “değmesi” planlanan InSight’ın inişi sırasında iletişimi sağlıklı olarak sürdürmek için yapılıyor.

Planlanan iniş tarihinin bir yıl öncesinden girişilen bu hazırlıkla beraber MRO, yeni yörüngesinde, asli görevi olan Kızıl Gezegen’le ilgili incelemelerine devam edecek, farklı bir bakış açısıyla.

MRO’nun, her şey yolunda giderse, InSight’ın inişi sonrası Kasım 2016-Nisan 2017 arasında yapacağı daha uzun süreli manevralarla, 2006’dan beri kullandığı yörüngeye geri dönmesi planlanıyor. Her ne kadar benzer manevraları 2008’de Phoenix, 3 yıl önce de Curiosity için yapmış ve inişleri sırasındaki kritik dakikaları kaydederek daha sonra dünyaya başarıyla göndermiş olsa da, yaklaşık 225 milyon kilometre ötedeki bir yörünge aracına, 2006 yılından sonraki en büyük manevrasını yaptırmak heyecan verici bir olay.

MRO’nun gözünden Mars yüzeyindeki Curiosity (NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona) MRO’nun gözünden Mars yüzeyindeki Curiosity (NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona)


2017’de planlanan “orijinal yörüngeye geri dönüş” manevrasından sonra bile iticileri için 187 kilogram hidrazin rezervi kalması planlanan MRO için bu miktar, olağan işlevlerini sürdürmesi için 19 yıl yetecek seviyede. NASA’nın bunu vurgulaması, MRO’nun daha birçok Mars Yüzey Aracı’na göz kulak olabileceğini gösteriyor olabilir.

 
Kaynak: NASA "NASA Mars Orbiter Preparing for Mars Lander's 2016 Arrival " <http://www.nasa.gov/jpl/mro/nasa-mars-orbiter-preparing-for-mars-landers-2016-arrival>


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir