Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Mars topraklarında hidrojen ve sülfür bulunması arasında uzamsal bir bağlantı olduğu öne sürüldü. Araştırma ekibi, Gale kraterindeki Curiosity gezginin ileride yapacağı gözlemlerle Mars 'daki suyla ilgili aşamaların modellemesinde gelişmeler olacağını açıkladı. Örneğin, son günlerde yapılan "Rocknest" kum ve taş örnekleri analizleri, Gale Krateri bölgesinde toprak hidrasyonu (sulanma) olduğunu gösteriyor.

Louisiana State Üniversitesi Jeoloji ve Jeofizik yardımcı Doçenti Suniti Karunatillake' in öncülük ettiği bir araştırma ekibi, şişmiş Mars toprağında , bir su taşıyıcısı olan demir sülfatın sulu bileşiğini tanıladı.  Suyun muhtemel göstergesi, hidrojenin gamma spektral imzası. Bu imzanın Dünya'daki hava oluşumu ve biyolojik hayatın tüm aşamalarının göstergesi ve aynı zamanda yürütücüsü olduğunu biliyoruz. Mars Odyssey uydusundaki, Gamma Işını Spektrometresi'nden alınan elemental verilerin analizi Geophysical Research Letterson 'da yayımlandı.

Araştırmaya göre, Mars'ın güney enlemlerinde sülfürlü bileşiklerin temel hidratlı parçalar olduğu ortaya koyuldu. Keşfedilen bölgelerde su / sülfür  oranı beklenen değerlerin altına düşmüş durumda, bu da suyun sülfatlı bileşiklerin hidratlanmasında kulanıldığını gösteriyor. Verilere daha detaylı bir şekilde bakıldığında bu oranların çoğunlukla Güney enlemlerinde gözlemlendi. Molar oranlar istenilen düzeyde %80 Güney yarımkürede daha fazla görüldü ve sonuç olarak da suya bağlı aşamaların Mars'da sülfat bileşiklerinden izlenebileceği anlaşılmış oldu.
Gale kraterindeki Curiosity gezginin ileride yapacağı gözlemlerle Mars'daki suyla ilgili aşamaların modellemesinde gelişmeler olacağı açıklandı. Örneğin, son günlerde yapılan "Rocknest" kum ve taş örnekleri analizleri, Gale Krateri bölgesinde toprak hidrasyonu (sulanma) olduğunu gösteriyor.
Referans   :      S. Karunatillake, J. J. Wray, O. Gasnault, S. M. McLennan, A. D. Rogers, S. W. Squyres, W. V. Boynton, J. R. Skok, L. Ojha, N. Olsen. Sulfates hydrating bulk soil in the Martian low and middle latitudes. Geophysical Research Letters, 2014; 41 (22): 7987 DOI: 10.1002/2014GL061136
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir