Washington Eyaleti’nin Redmon Bölgesinde bulunan  Microsoft’un ana karargah merkezinde, özel olarak inşa edilmiş bir ses laboratuvarı kısa bir süre önce Guinness Rekorlar Kitabı tarafından dünyanın en sessiz alanı olarak deklare edildi. Yankı yapmayan/yankısız odanın içindeki sessizlik -20.6 dBA  (A- ağırlıklı desibel) olarak ölçüldü ve test cihazlarına göre yapılan bu ölçüm ‘’hayal  edilemeyecek şekilde sessiz’’ olarak ifade ediliyor.

Microsoft’un merkezinde bulunan 87 nolu binanın yerleşkesi, bizatihi üç adet yankısız ses odası içeriyor. Fakat bunlardan en büyük ve sessiz olan oda, titreşimleri mutlak olan en küçük değerde tutmak için kendi yay sisteminden faydalanıyor.

Teknoloji devi, haberimize konu olan bu yankısız ses odalarını, kendi cihazlarını ve ses teknolojisini test etmek amacıyla geliştirdi ve 2012 yılında Minneapolis Kenti’nde bulunan Orfield Laboratuvalarındaki diğer bir yankısız test odasında kaydedilen önceki sessizlik rekoru olan -13 dBA’lik (habere konu olan sayılar negatif olduğu için -20.6 dBA, -13 dBA’ya oranla ortamın daha sessiz olduğunu ifade eder) rekor kırılıncaya kadar geliştirilmeye devam edildi.

Rekorun kırıldığı yankısız ses odasının duvarları, odanın başından sonuna kadar, kalan her son ses titreşimini emmek için dizayn edilmiş ve ses yalıtımlı materyallerden meydana gelen takoz bir madde ile kaplandı. Microsoft, konu ile ilgili olarak: ‘’Tüm sesler absorbe ediliyor. Sizlere, aklınızda canlanması için kabaca bir fikir verecek olursak, (Açıklamada Brown hareketi  kavramına atıf yapılıyor. Ve bu harekete göre, uzay boşluğunda gelişigüzel olarak bulunan bir hava partikülünün sayısal değerinin -23 dBA olduğu belirtiliyor.) bu odadan daha sessiz bir yer bulamazsınız. Çünkü bu odada, yalnızca hava partikülleri hareket halinde. Bizler fizik biliminin sınırlarını zorluyoruz.’’ diyor.

İnsanoğlu, sıfır desibele doğru azalan her ses şiddet birimini işitebilir ve bu sayısal verinin altında kalan her titreşim şiddeti kulaklarımızın kapsama alanının ötesindedir. Bu yüzden -20.6 dBA’lık bir sessizlik şiddetini yakalamak etkileyici bir başarıdır. Bu gelişmeden sonra,  Microsoft tarafından görevlendirilen mühendislerin şu anda, haberimize konu olan 87 nolu binayı, Cortana Dijital Asistan uygulamasınının yazılımı ile ilgili olarak, sesin giriş ve çıkışlarını daha iyi yönetmek ve geliştirmek amacıyla kullandıklarını belirtmekte fayda var.

Guinnes Rekorlar Kitabı’nın raporlarına göre; sessizlik rekorunun -9.4 dBA olduğu 2004 yılından bu yana  gürültü azaltma teknolojisi sürekli olarak gelişim gösteriyor. -23 dBA’lık sessizlik değerine ne kadar yaklaşabileceğimiz henüz kesin değil fakat bu sadece teorik bir dayanak. Öyle ki, hareket eden herhangi bir parçacığının bulunmadığı derin uzay boşluğunda, bu değerden daha da aşağıya inmek bile mümkün olabilir.

Microsoft’un, sessizlik rekorunun kırıldığı odaya geziler düzenlenmesi şimdilik pek mümkün görünmüyor. Fakat, belirtilen sessizlik seviyesinden yola çıkarak, rekorun kırıldığı odanın içinde bulunduğumuzu hayal edersek, yüksek ihtimalle kulaklarımız her minimal şiddetli sesi anlayabilecek şekilde ortama uyum sağlayacaktır ve kendi vücutlarımızın meydana getirdiği gürültü dahi hızlı bir şekilde rahatsız edici bir forma bürünecektir. Başka bir deyişle, odanın içinde bulunan bizler bizzat sesin kendisi olabiliriz.

 
Kaynak: Science Alert, ''Microsoft's audio laboratory is officially the quietest place on Earth'' Retrieved from http://www.sciencealert.com/microsoft-s-audio-laboratory-is-officially-the-quietest-place-on-earth
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir