Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Adı pek duyulmayan T-ışını tıpkı mikrodalga, X-ışını ve görünür ışık gibi bir elektromanyetik ışınım çeşididir. Aslında T-ışını ile görünür ışık arasındaki tek fark frekanstır; yani fotonların enerjisidir. Elektromanyetik ışınım izgesinde T-ışınının yeri kızılötesi ile mikrodalganın arasında kalır.

Terahertz ışınım uzun zamandır çeşitli alanlarda katı nesnelerin içini görmeyi sağlıyordu. Örneğin ünlü tablolara dokunmadan altlarındaki eskiz ve yapım aşamasında geçirdiği değişimler belirlenebiliyordu. Ama çok ince ayrıntıları seçmek mümkün değildi, çünkü bir görüntüleme teknolojisi olarak T-ışın kameralarının çözünürlüğü şimdiye dek sınırlı kalmıştı.

Exeter Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği yeni bir Terahertz kamera ise mikroskobik ölçekte görüşe sahip. Proje lideri Rayko Stantchev, yaptıkları çalışma sonucunda Terahertz teknolojinin çözünürlüğünü ikiye katladıklarını belirtiyor. Ürettikleri prototip ile kalın bir silikon içine gizlenmiş devre kartına basılı mikroskobik görüntüleri bile seçebilen araştırmacılar, ışık geçirmez malzeme içine gömülü mikroçiplerin kalite sınamalarında özellikle işe yarayacağını düşünüyorlar.

Yeni geliştirilen terahertz kamera ile alınmış bir görüntü. Görüntünün boyutları 2x2mm ve yapı, silikon katmanları arasına gömülü bulunuyor. Telif: Stantchev et al.


“İçinde su olmayan ve iletken olmayan tüm maddeler terahertz ışınımı geçirir, örneğin silikon gibi. Dolayısıyla endüstriyel uygulama alanları çok geniş olabilir. Geliştirdiğimiz cihaz kullanılarak, optik olarak opak malzeme içindeki mikroçiplerde çatlak olup olmadığı belirlenebilir. Bu çok yararlı olacaktır ve şu anda başka herhangi bir görüntüleme tekniği ile yapılması da mümkün değil,” diyor Stantchev.

Terahertz ışınım, elektromanyetik izgede bulunduğu yer itibariyle oldukça kullanışlı bazı özelliklere sahip. Hem kızılötesi hem de mikrodalga gibi, T-ışını da DNA'ya zarar verecek ya da molekülleri iyonize edecek kadar yüksek enerjili değil. Yani X-ışınları ve gama ışınlarından daha tehlikesizler. Mikrodalgaların yemeği pişirmesi gibi, T-ışınları da çok çeşitli malzemelerden hasar yaratmadan geçebilirler; plastik, silikon, tahta, kağıt ve seramik gibi. Ama metal ve su gibi iletken malzemeler tarafından durdurulurlar.

Bu özelliklerinden ötürü T-ışınları zaten sanat tarihçileri ve uçak mühendisleri tarafından kullanılıyordu. Artık çözünürlüğü 200 mikron (saç telinin iki katı kalınlıkta) mertebesinden çok daha hassas hale geldiğinden, farklı alanlarda kullanılabilecek. Stantchev, çözünürlüğü artırmasını sağladığı tekniği şöyle anlatıyor: “Biraz karmaşık ama temelde, elinizi audınlatılmış bir beyaz tahtanın yanına koymanıza benziyor. Elinizin gölgesinin gayet keskin olduğunu görürsünüz. Ama eğer elinizi uzaklaştırırsanız, gölge giderek bulanıklaşır. Bu benzetmede, beyaz tahta dedektörümüz oluyor ve görüntüleyeceğimiz nesneye çok yaklaşıyoruz. Böylece özellikle ışıklandırdığımız alanlar keskin görünüyor, yani çözünürlüğü yüksek oluyor.”

 
Kaynaklar:

  • Popular Mechanics, “A New Microscopic Camera Lets Us Peer Inside All the Things We Normally Can't See”
    < http://www.popularmechanics.com/science/a21156/has-something-better-than-the-x-ray-come-along/ >

  • Engadget, “Researchers use T-rays to look inside of broken microchips”
    < http://www.engadget.com/2016/06/03/researchers-use-t-rays-to-look-inside-of-broken-microchips/ >


İlgili Makale: Science, “Noninvasive, near-field terahertz imaging of hidden objects using a single-pixel detector”
< http://advances.sciencemag.org/content/2/6/e1600190.full >
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir