Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Bilim insanları; dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısının  tekrardan başlatılmasıyla; Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (BHÇ)'nın evren hakkında bize başka hangi bilgileri vereceği noktasında oldukça sabırsızlanıyorlar.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı yaklaşık 2 yıldır çalışamaz durumdaydı, dolayısıyla bilimciler, çalışmalarını sürdüremiyor ve geliştiremiyorlardı. BHÇ; çok küçük parçacıkları -neredeyse ışık hızına yakın olabilecek- inanılmaz hızlara çıkarıyor ve sonrasında bu parçacıkları bir çarpışma rotasına sokarak çarpıştırıyor. Çarpışma neticesi bu çok küçük parçacıklar daha küçük parçacıklara ayrılıyorlar ve sonuçlar kaydediliyor. Tıpkı akıllı bir telefonu paramparça ederek içerisinde neler olduğunu görmek gibi ancak daha bilimsel olanı.

Yenilenmiş BHÇ; bilim insanlarına alternatif evrenlerin varolduğu düşüncesine kanıtlar bulma noktasında yardımcı olabilir. Yeni yayınlanan bir makalede, fizikçiler Ahmed Farag Ali, Mir Faizal ve Mohammed M. Khalil; minyatür kara deliklerin saptanmasının bu görünmez evrenlerin varlığına dair kanıt olabileceğini söylüyorlar. Yani "diğer boyutlardaki gerçek evrenlerin" varlığı bilimcilerin tam olarak üzerine yoğunlaştıkları şey. Faizal:


"Diğer boyutlara evrenimizden yer çekimi sızabilen, bu denli bir model BHÇ'de saptanacak minik kara deliklerin saptamasıyla test edilebilir. Kütleçekimin gökkuşağındaki (yeni bir teori) bu minik kara deliklerin saptanması için gerekli olan enerjiyi hesapladık. Eğer bu enerjide minik kara delikler saptarsak, hem Kütleçekim Gökkuşağını hem de ek boyutların doğru olduklarını bileceğiz" diyor.


Yerçekimi gökkuşağı; Einstein'ın Görelilik Teorisinin yerçekimi bakış açılarının kuantum düzeyde bozulmuş olduğu düşüncesini açıklama girişiminde olan teoridir.


Bilimciler minik kara deliklerin oluşturulabileceği noktasında oldukça iyimserler, çünkü güncellenmiş BHÇ'nin kendilerine ihtiyaç duydukları enerjiden daha fazlasını sağlayabilecek durumda olmasını bekliyorlar.


Eğer bu minik kara delikler oluşturulabilirse, buluş yalnızca paralel evrenlerin varolduğuna dair kanıt sunmayacak, aynı zamanda da kuantum mekaniği (çok küçük şeyler) ile genel görelilik (büyük şeyler) arasındaki uzlaşmazlığı açıklayan bilimsel bir model olan sicim teorisinde de yeni gelişmelere yol açacak.


Ve eğer minik kara delikler oluşturulamazsa, sonuçlar daha az heyecan verici olacak ancak her şeye karşın yine de bilimsel bilgide bir ilerlemeye sebep olacak. Makalenin yazarlarından M. Khalil:


"Eğer öngörülen enerji seviyelerinde kara delikler saptanmazsa, bu durum olası üç ihtimalden birisi demek olacak. Birincisi; diğer boyutlar yoktur. İkincisi, diğer boyutlar vardır fakat beklediğimizden daha küçüktürler. Ya da üçüncüsü; yerçekimi gökkuşağının parametreleri değiştirilmelidir" diyor.Makaleyi Okumak için: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0370269315001562
Makale Yazarlarıyla Yapılan Görüşmeyi Okumak İçin: http://phys.org/news/2015-03-mini-black-holes-lhc-parallel.html
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir