Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Antik insan kafatası ve azı dişi kalıntılarından elde edilen DNA'lar modern Avrupalı'ların atalarının çok yönlü olarak tespit edilmesine yardımcı oluyor. *

Biri 13.300 diğeri 9.700 yıl önce yaşamış olan iki insana ait genomları dizileyen (DNA'yı oluşturan nükleotit sıralamasını belirlemek) bilimciler, daha önceden bilinmeyen ve neredeyse tüm Modern Avrupalı genetiği ile örtüşen bir soyu keşfettiklerini açıkladılar.

Bu iki birey, Kafkasya'ya neredeyse 45.000 yıl önce yerleşen avcı-toplayıcı gruplara mensuplardı; türümüz o zamanlar Afrika'dan başka yerlere de yerleşmek üzere henüz ayrılmış sayılırdı. Aynı sırada bugünkü Avrupa'da Neandertal'ler hüküm sürmekteydi.

Araştırmacılar, Kafkasya'lı avcı-toplayıcıların son Buzul Çağı süresince bin yıllık bir dönem içinde bu bölgede izole olduklarını belirtiyor.

Buzul Çağı'nın sonunda buzların erimesi onları diğer insanlarla etkileşime girmelerini kolaylaştırdı, Avrupa'ya 5.000 yıl kadar önce girmiş olan at sürebilen çobanların (ya da hayvan idarecilerinin) kültürel olarak ortaya çıkışını sağladı ve metalurji (malzeme bilimi, malzeme kullanım bilimi) ile hayvan bakım, yetiştirme, idaresini de beraberinde getirdi.

Modern Avrupalı'ların tarih öncesi birçok soyun karışımı olduğunu belirten  Trinity College Dublin'den genetikçi Daniel Bradley : "Bu modern örgüyü çözebilmenin tek yolu binlerce yıl önceden kalan genomları sekanslamak ve karışım olmadan önceki dönemi görebilmektir." açıklamasında bulundu.

Şimdiye kadar, bu atasal (ancestral -atalarla ilgili) soylardan yalnızca üç tanesi keşfedilmişti.

Kafkasya'lı yerliler üzerinden de şimdi "dördüncü soy" keşfedildi. Üstelik bu soylar yalnızca Modern Avrupalı'ların değil, Merkez Asya'dan Hint yarımadasına kadar büyük bir insan kitlesinin atasal bilgisini barındırıyor.

Bradley'e göre keşif "insan ataları yapbozunun yeni bir temel parçası" olarak sayılabilir. Kafkasya bölgesinin Avrasya geçişinde büyk bir kara parçası olması ve çevresel göç yollarını barındırması keşfi daha da önemli bir konuma getiriyor.

Kafkasyalı avcı-toplayıcılar 20 -30 kişilik olarak tahmine dilen küçük gruplar halinde mağaralarda yaşıyorlardı. Kalıntıların bir seti Batı Gürcistan'daki Sveri kasabası yakınlarında bulunan Kotias Klde mağarasından; diğeri ise yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Satsurblia mağarasından çıkarılmıştı.

Araştırma Nature Communications'ta yayımlandı.

*Araştırmada bahsi geçen kalıntıların Güney Kafkasya (Gürcistan'ın güney hattı ile Türkiye'nin Kuzeydoğu sınırlarını içine alan bölge) bölgesinde keşfedilmişti.

 

Kaynak : Nature Communications 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir