Post Author Avatar
İdris Kalp
Akdeniz Üniversitesi - Çevirmen
Radiology dergisinin internet sayısında yayınlanan manyetik rezonans görüntüleme (MRI) çalışmasına göre, kalbin ana pompa odası kadınlarda ve erkeklerde farklı şekilde yaşlanıyor. Araştırmacılar bulgularının, kalp hastalıklarında kadınlar ve erkekler için farklı tedavi yaklaşımlarına destek olacağını söylüyor.

Kalbin sol karıncığının kütlesi -kalbin vücuda kan pompalayan odası- kardiyovasküler olaylar için bir ön belirti olabilir. Karıncığın duvarları, yüksek kan basıncı veya diğer sorunlar mevcut olduğunda, kan pompalamak için fazla çalıştığında incelebiliyor.

Çalışmalar, sol karıncığın kütlesinin, yaşla birlikte hem arttığını hem de azaldığını gösteriyor. Bu çalışmaların çoğu çapraz veya tek bir zamana odaklanmış bir şekilde gerçekleştirildi ve farklı yaşam koşullarını ve diğer tarihsel faktörleri hesaba katmadan yaşlılar ve gençler arasındaki farklılıkları temel aldı. Fakat bu yeni çalışmada, araştırmacılar aynı kişiler üzerindeki uzun dönemli değişiklikleri başlangıçtaki kardiyak MR görüntülerini elde ederek ve daha sonra çekilen görüntülerle karşılaştırarak değerlendirme fırsatı buldular.

Baltimore’da bulunan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli Dr. John Eng;

“Aynı kişileri 10 yıl sonra tekrar muayene etme fırsatı yakaladık ve bu sayede 10 yıl sonrasında kalplerinde neler değiştiğini görebildik. Bu, sağ karıncığın zaman içerisinde değişimini değerlendirmek için en güvenilir yöntem.”

Dr. Eng ve çalışma arkadaşları, kardiyovasküler hastalıklara odaklanmış gözleme dayalı büyük çaplı bir araştırma olan Çok Irklı Damar Tıkanıklığı Araştırması’nda, 2.935 katılımcı üzerinde kardiyak MR görüntüleme tekniğini kullandılar. Katılımcılar, başlangıçta kardiyovasküler hastalığa sahip değildiler ve son durumlarında yaşları 54 ile 94 arasında değişmekteydi. MR görüntüleri için başlangıçtaki ve son hallerindeki yaşları arasındaki, ortalama fark 9,4 yıldı.

İki cinsiyeti kıyaslarken, araştırmacılar şaşırtıcı bir sonuca vardılar: Kadınlarda ve erkeklerde sol karıncığın hacmi azalmışken, erkeklerde sol karıncığın kütlesi artmış ve kadınlarda çok az miktarda azalmıştı.

“Kalbin şekli zaman içerisinde kadınlarda da erkeklerde de değişiyor, fakat değişim desenleri aynı değil. Kadınların kalbi ağırlaşmazken, erkeklerin kalbi ağırlaşıyor ve bu nedenle kalbin içerdiği kan miktarı azalıyor.” diye belirtiyor Dr. Eng.

Dr. Eng’e göre, kadınlarda ve erkeklerde sol karıncığın kütleleri arasındaki farkın nedenlerini bulmak için daha fazla araştırma yapmak gerekiyor. Bununla beraber; bulgular, kalp yetmezliği için uygun tedavinin, kadınlar ve erkekler için aynı olmaması gerektiğini düşündürüyor.

“Kişiye özel tedaviden bahsetmek için geç kalmış olabiliriz ve bu, belki de kadınlara ve erkeklere farklı tedaviler uygulanması gerektiğinin bir örneğidir.” diye ekliyor Dr. Eng.

Çalışma; beslenme düzeni ve kan basıncının, kalp sağlığı için önemini doğruluyor. Artan sol karıncık kütlesinin, yüksek kan basıncıyla korelasyon içindeyken, tedavi edilmiş hipertansiyon ve kalp hastalığı riskini azalttığı için sıklıkla “iyi kolesterol” olarak anılan yüksek yoğunlukta lipoprotein kolesterol seviyesiyle de negatif korelasyon içinde olduğu görüldü.

Bu çalışma ayrıca, sol karıncık kütlesini ölçerken, kardiyak MR görüntülemenin, diğer görüntüleme tekniklerine göre avantajları olduğunu da göstermiş oldu.

“Pek çok kalp görüntüleme işlemi, ekokardiyografi tekniği ile yapılır, fakat ölçümler bazı varsayımlar gerektirir ve istenildiği kadar hassas olmayabilir. MR, kalbin daha net görüntülerini veriyor ve daha kesin bilgisayar destekli ölçümlere olanak sağlıyor.” diye ekliyor Dr. Eng.
Kaynak: ScienceDaily ”MRI shows heart ages differently in women than in men” Retrieved from http://www.sciencedaily.com/releases/2015/10/151020091339.htm?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

İlgili Makale: “Adverse Left Ventricular Remodeling and Age Assessed with Cardiac MR Imaging: The Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis“  http://dx.doi.org/10.1148/radiol.2015150982
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir