Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Yaz geldi ve etrafımız yine sineklerle, böceklerle dolmaya başladı. Ayrıca Kırım-Kongo kanamalı ateşi, sıtma ve böceklerden bulaşabilecek diğer hastalıklardan korunmamız gerektiğinin de birçoğumuz bilincindeyiz. Korunma yöntemi olarak da genellikle böcek savar kimysalları kullanmaktayız. Piyasada birçok farklı böcek ve sinek savarın olduğunu biliyoruz fakat size bu yazıda doğal olarak kendi evinizde ve kullanım amacınıza göre üretebileceğiniz, kolay ve etkili böcek savarı anlatmaya çalışacağız.

Doğal Böcek Savarın Güvenliği 


Doğal böcek savarınızı yapabileceğiniz birkaç farklı formülasyon bulunmaktadır. Bu kovucular esansiyel yağların seyreltilmiş hallerini içerirler. Bu yağlar böcekler için oldukça tatsızdırlar ve böcekler bu yağlara yaklaşmaları durumunda afallarlar.

Fakat yağlar, suda çözünmedikleri için, su ile seyreltilemezler. Bundan dolayı yağlar, alkolle ya da diğer yağlarla seyreltilmektedirler.

Yağ ya da alkol kullanımının dozajı da insan derisinin zarar görmemesi için çok önemlidir. Ayrıca yağlar etkidirler ve çok kullanıldıklarında cilt tahrişine ya da farklı reaksiyonlara neden olabilirler.

Hamile ve çocuk emziren kadınlar için de doğal ya da her ne olursa olsun, böcek kovucu kullanımı tehlikelidir.

Doğal Böcek Savarın İçeriği 


Farklı böcekleri kovmak için farklı kimyasallara ihtiyaç duyarsınız, bundan dolayı daha verimli bir kovucu istiyorsanız birkaç farklı böcek için farklı doğal esanslar kullanmalısınız.

Fakat eğer amazon ormanlarında yaşamıyorsanız küçük grup böceklerle mücadele etmenizi sağlayacak böcek savarı birkaç farklı esansiyel yağ kullanarak üretebilirsiniz. Bu esansiyel yağları da aktarlardan temin edebilirsiniz.

Aşağıda formülünü vereceğimiz böcek savar özellikle; sivrisinek, kara sinek, kene ve pire için etkilidir.

Kullanmanız Gereken Özütler:

Tarçın yağı( sivrisinekler üzerinde etkilidir)

Okaliptus yağı(sivrisinekler, keneler ve bitlerde etkilidir)

Sitronella yağı(sivrisinekler ve ısıran kara sineklerde etkilidir. )

Hintyağı (kastor yağı ya da kene otu yağı olarak da bilinir, sivrisinekler üzerinde etkilidir)

Portakal yağı(sivrisineklerde etkilidir)

Itır( bit ve kene üzerinde etkilidir.)

Yukarıdaki özütlerden kullanım amacınıza göre kendi böcek savarınızı elde etmeniz mümkün. Dikkat etmeniz gereken ise, yukardaki özütlerden toplamda 10 ila 25 damla arası kullanmanız gerekliliğidir. Yani eğer bütün özütleri hazırladığınız esansa dahil etmek istiyorsanız her bir özütten en fazla 3’er damla koymalısınız. Tabi bunu göz kararı değil mutlaka bir damlalık yardımıyla ölçün.

Şimdi ikinci aşamaya geçiyoruz. Hazırladığınız özüt karışımını ( tekrar etmekte fayda var en fazla 25 damla özüt içerebilir) başka bir yağ veya alkol içerisinde çözmelisiniz. Bunun için de 2 çorba kaşığı ayçiçek ya da zeytin yağı kullanabilirsiniz. Eğer tercih ederseniz 2 çorba kaşığı votka da kullanabilirsiniz.

Yani işlem çok basit, bir kap içerisinde 25 damla özütü ve 2 çorba kaşığı yağı veya votkayı iyice karıştırıyoruz. Daha sonra hazırladığımız böcek savarımızı püskürtücü bir şişe içerisine koyup kullanmaya başlıyoruz. Verimli kullanım için karışımı güneş ışınlarından korumanızı sağlayabilecek koyu renk bir şişe tercih edebilirsiniz. Böcek savarınızı direkt olarak kıyafet ve derinize uygulayabilirsiniz fakat, gözle temasından kaçınmalısınız. Uygulamayı birkaç saatte bir yapabilirsiniz.

Mutlu ve sineksiz, kenesiz bir yaz geçirmeniz dileğiyle.

 

Kaynak:

About.Com (May 10, 2015).Natural Insect Repellent Recipe, chemistry.about.com, Retrieved 10 May 2015 from http://chemistry.about.com/od/healthbeautyprojects/a/naturalinsectrepellent.htm
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir