Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
İngiltere'de bulunan Exeter Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre erkekler, cinsel seçilim  ve doğal seçilimle yaşadıkları baskılar yüzünden, eşlerine göre daha az yaşıyorlar.

Functional Ecology dergisinde yayınlanan araştırmada değişik habitatlardan alınan ve bir sinek türü olan drozofilalar kullanıldı. Bulgulara göre doğal seçilim ile beraber cinsel seçilim, erkeklerin yaşlanması üzerinde daha sert rol oynuyor buda erkeklerin yaşam süresinde dişilerinkine oranla yaklaşık üçte birlik bir azalmaya yol açıyor.

Mesela araştırmada kullanılan bazı sineklerin, türdaşlarına göre çok daha hızlı yaşlandığı gözlemlendi. Araştırmanın devamında ise dişi ve erkek meyve sineklerinin yaşam sürelerindeki belirleyici unsurun cinsel ve doğal seçilim olduğu noktasında kanıtlara ulaşıldı. Bu kanıtlar insanların da dahil olduğu geniş bir canlı sınıfında cinsel seçilimin yaşam süresini nasıl etkilediği üzerine veriler sağladı.

Deneyde, sinekler yüksek ya da gevşek doğal ve cinsel seçilime tabi tutuldular; ve bu şartlara ayak uydurmaya zorlandılar. Cinsel seçilimi yükseltmek için bir grup erkek sinek, eşsiz dişi sineklerle aynı ortama konuldu. Doğal seçilimi yükseltmek için de yoğun sıcaklık uygulandı.

Erkek sinekler dişi sineklere şarkı söyleyerek, dans ederek ve güzel kokular yayarak kur yaptılar fakat bu kurun erkek sineklere maliyeti dikkate değer bir ölçüye geldiğinde ayrıca bütün sinekler üzerindeki doğal seçilim verilerinin elde edilebilmesi için yüksek sıcaklıkla da mücadele etmeye mecbur bırakıldılar.

Sonuçlara göre, eğer dişi ve erkek sinekler rahat bir ortamda cinsel seçilimlerini gerçekleştirirlerse yaşam süreleri arasında pek de bir fark yok ve yaşam süreleri hem erkekler hem de dişiler için 35 gün. Fakat erkek sinekler eğer hem cinsel seçilim hem de doğal seçilime maruz bırakılırlarsa yaşam sürelerinde aynı koşullara maruz bırakılan dişilere göre kayda değer bir düşüş var. Erkek sineklerin yaşam süreleri ikinci deneyde 24 gün olarak ölçülmesine rağmen, aynı koşullar altındaki dişi sineklerin yaşam süreleri 31 gün olarak ölçüldü.

Dişi ve erkekte hem doğal seçilim hem de cinsel seçilimin yaşam süresinin azalmasına etkisi var; fakat erkeklerin yaşam süresindeki azalma dişilere göre oldukça fazla.

Makale Referansı:

C. Ruth Archer, Eoin Duffy, David J. Hosken, Mikael Mokkonen, Kensuke Okada, Keiko Oku, Manmohan D. Sharma, John Hunt. Sex-specific effects of natural and sexual selection on the evolution of life span and ageing inDrosophila simulans. Functional Ecology, 2014; DOI: 10.1111/1365-2435.12369

Kapak fotoğrafı: Kaynak
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir