Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
"Bu konuyu neden öğrenmemiz gerekiyor?" ya da "Bu bilgiler ileride ne işimize yarayacak?" gibi soru cümlelerini okullardaki her seviye sınıfta duymanız mümkün. Genellikle bu soruların, öğrencilerin ilgili konu ile günlük hayatları ya da ilerideki iş yaşantıları arasındaki bağlantıları tam olarak kuramamalarından ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Michigan State University’den araştırmacıların önermesine göre, eğer bu tarz soruların cevabı öğretmenler tarafından değil de sınıf arkadaşları tarafından verilirse, öğrencilerin akademik performanslarına olumlu yönde katkı sağlanabilir.

Üniversite öğrencisi katılımcılarla yapılan araştırmaya göre, öğrenmenin neden önemli olduğunu kendi akranlarından dinleyenler, öğretmenlerinden dinleyenlere göre daha iyi makaleler yazıyorlar ve daha iyi notlar alıyorlar. Yani, öğrenciler akranlarıyla özdeşleşip, ders materyalini akranlarının ki gibi kullandıklarını hayal ediyorlar. Bu durum, ezberlemenin ötesine geçip materyale bir anlam katıyor ve amaç duygusu veriyor. Bir akranının hikayesini duyduğunda, öğrenci bu hikayeyi gelecekte kim olmak istediğiyle alakalı kendine anlattığı hikayeyle bağlıyor.

International Journal of Educational Research’de yayımlanan bu çalışma, online üniversite dersi içerisinde yürütüldü. Online derslere kayıt olan öğrencilerin sayısı her geçen gün artıyor. Verilere göre, Amerika’da yüksek öğretimdeki öğrencilerin 7 milyonundan fazlası en az bir online derse kayıtlı. Bu rakam, Amerika’daki bütün yüksek öğretim öğrencilerinin 3’te birinden fazlasına denk geliyor.

Bu çalışma, çevrimiçi yapılmış olmasının yanında, bütün bir yarı yıl içerisinde akran ve öğretmen açıklamalarının öğrenciler üzerindeki etkisini inceleyen ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.

Araştırma kapsamında bilim insanları, eğitim psikolojisi dersini alan yüksek lisans öğrencilerini bu dersin eğitimci olarak potansiyel kariyerlerinde neden önemli olduğuyla alakalı akran gerekçelerini alanlar, öğretim görevlisi gerekçelerini alanlar ve hiç gerekçe almayanlar olarak 3 gruba ayırdılar.

Bulgulara göre, bu konuda akran gerekçelerini alanlar ortalama %92 oranında puan alırken öğretim görevlisi gerekçelerini alanlar %86 oranında puan aldılar. Ayrıca ilginç bir şekilde, hiç gerekçe almadan kendileri akıl yürüten öğrenciler %90 oranında puan aldılar.

Yapılan bu çalışmanın bulguları, sınıflardaki akran çalışmasının önemine işaret ediyor. Yani, sınıftaki konuların öneminin ve/veya konunun kendisinin anlaşılmasında akran tartışmalarının ciddi bir katkısı var. Eğer yalnızca öğretmen odaklı bilgi aktarımı gerçekleştirilirse, öğrenciler yalnızca bu bilgiler üzerinden konuyu değerlendirmeye çalışıyor olabilirler. Fakat kendileri akıl yürüttüklerinde ve akranlarının değerlendirmelerinden faydalandıklarında, konuyu kendi hayatları ile de bağdaştırıp yorumlayarak doğruya daha da yaklaşıyorlar.
İlgili Makale: Tae S. Shin, John Ranellucci, Cary J. Roseth. Effects of peer and instructor rationales on online students’ motivation and achievement. International Journal of Educational Research, 2017; 82: 184 DOI: 10.1016/j.ijer.2017.02.001

Kaynak: Peers, More Than Teachers, Inspire Us to Learn, Michigan State University, Retrieved from http://msutoday.msu.edu/news/2017/peers-more-than-teachers-inspire-us-to-learn/
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir