Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Bugün bildiğimiz balıkçı alet edevatlarını, oltaları, kancaları düşününce, geçmişteki balıkçıların yaklaşık olarak nasıl malzemeler kullanmış olduğunu az çok tahmin edebiliyoruz. Nasıl balıkçılık hikayeleri anlatıyorlardı bunu bilmiyoruz ancak Japonya ve Tayvan arasındaki anakarada yani Okinawa Adası'nda yaşamış olan insanların bundan yaklaşık 30.000 yıl kadar önce şu ana kadar bilinen ilk olta balıkçıları olduklarını öğrenmiş bulunuyoruz.

Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) dahilinde online olarak tamamı erişilebilir şekilde yayımlanan makalelerinde Japon araştırmacılar, bir kireçtaşı mağarasında keşfedilen balıkçılık malzemelerinin (spesifik olarak balık kancalarının) bilinen en eski kullanılmış kancalar olduğunu duyurdu. Okinawa Adası'nda bulunan mağaranın en son 23.000 yıl önceye kadar tarihlenebildiği, yani daha da eski tarihlerden başlayarak o döneme kadar kullanılmış olduğu belirtiliyor.

Keşfedilen balık kancalarının tamamının deniz canlılarının kabuklarından yontularak üretilmiş olduğunu tespit eden araştırmacılar, malzemelerin keşfedildiği ada olan Sakitari Mağarası'nın mevsimlik olarak balıkçılar tarafından kullanıldığını öne sürüyor. Bu da balıkçıların akıntı yönüne göre geldikleri mevsimlerde bu bölgeye akın eden yengeçlerin ve tatlı su salyangozlarının avantajını kullandıklarına işaret ediyor.

Araştırmanın verileri, anakarada yaşayan kabuklardan ve taşlardan gereçler yapan çağdaşlarına göre, Okinawa Adası insanlarının sadece kabukları kullanarak gereçlerini ürettiklerini gösteriyor. Japon arkeologlar da aynı şekilde mağarada keşfedilen ve deniz salyangozu kabuğundan üretilmiş (biri tamamlanmış diğeri tamamlanmamış olan) balık kancalarının keşfi üzerine kazı çalışmalarına başlamıştı.

Üzerinde radyokarbon yaş hesabı yapılan ve kancalarla aynı katmanda bulunan odun kömürü kalıntıları, kancaların 22.380 ila 22.770 yaşları arasında olduğunu gösterdi. Hata payını da hesaba katan araştırmacılar, yakın döneme ait olduğu belirlenmiş olan ve Doğu Timor'da bulunan balık kancalarının (23.000 ila 16.000 yıl öncesine ait) ve Papua Yeni Gine'de bulunan (20,000 ila 18,000 yıl) kancaların, şimdi Okinawa Adası'nda bulunmuş olanlarla tutarlılık gösterdiğini öne sürüyor.

Gerçekleştirilen keşif dahilindeki tüm bulgular, bu eski modern insanların daha önce düşünülenden çok daha gelişmiş bir denizcilik ve balıkçılık teknolojisine sahip olduklarını, aynı zamanda coğrafi olarak izole olan küçük ve anakaradan görünemeyen adalara da oluşabilecekleri donanıma sahip olduklarını gösteriyor.
Kaynak: Michale Price, World’s oldest fishhook found on Okinawa, 16 Eylül 2016, www.sciencemag.org/news/2016/09/world-s-oldest-fishhook-found-okinawa

Makale Referans: DOI: 10.1126/science.aah7317

 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir